ଗ୍ୟାସଟାଙ୍କି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କେତେ ମିଳିଥାଏ ବୀମା ରାଶି ,ଏହା ପାଇଁ କିପରି କରିପାରିବେ ଆବେଦନ ଜାଣନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁରରେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ଅଣାଯାଇଥିବା ୫ଟି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ହଠାତ ଫାଟି ୫ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଘଟଣା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରିଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୃତୁସଂଖ୍ୟା ଆଠ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଅନ୍ୟ ୬୦ ଜଣ ଆହତ ମାନଙ୍କୁ ଏମ୍ଜିଏଚ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଏଭଳି ଏକହୃଦୟବିଦାରକ ତଥା ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ରାଜସ୍ଥାନ ଯୋଧପୁରରେ ଘଟିଛି । ଯୋଧପୁର ଠାରୁ ୬୦ କି.ମି ଦୂର ଶେରଗଡ଼ ଭୁଙ୍ଗରା ଗାଁର ତକତ ସିଂଙ୍କ ଘରେ ବିବାହର ଆୟୋଜନ ଚାଲିଥିଲା । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବରଯାତ୍ରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।
ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟପେୟ ନିମେନ୍ତ ରୋଷେଇ ଚାଲିଥିଲା । ତେବେ ଘରୁ ବର ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରିବା ସମୟରେ ହଠାତ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା । ଖାଇ ବସିଥିବା ଅନେକ ଲୋକ ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ ।

ତେବେ ଏହି ଭଳି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଲେ କିମ୍ବା ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଏହା ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ବୀମା ରାଶି ଦିଆଯାଏ । ତୁମେ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ନେବା ମାତ୍ରେ ତୁମେ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହଠାତ୍ ବୀମା ପାଇବାର ହକଦାର ହେଇ ଯାଇଥାଅ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିଯାଏ, ତେବେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାବି କରାଯାଇପାରିବ। ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି / ଘରର କ୍ଷତି ହେଲେ ଦୁର୍ଘଟଣା ପାଇଁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୀମା ଦାବି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ। କେବଳ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ବୀମା ରାଶି ମିଳେ ଯାହାଙ୍କ ନାମରେ ସିଲିଣ୍ଡର ଥାଏ ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ସିଲିଣ୍ଡର ନିଅନ୍ତି, ଏହି ବୀମା କଭରର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସିଲିଣ୍ଡରର ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ଅତିକ୍ରମ କରିନଥିବ। ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ଦେଖିବା ପରେ ସବୁବେଳେ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣିବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ଏହା ବୀମା ସିଲିଣ୍ଡରର ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ। ଏହି ଦାବିର ଲାଭ କେବଳ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହାର ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇପ୍, ଷ୍ଟୋଭ୍ ଏବଂ ରେଗୁଲେଟର ଆଇଏସଆଇ (ISI) ମାର୍କର ଥିବ ।

ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଦାବି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ myLPG.in (http://mylpg.in) ରେ ଦିଆଯାଇଛି । ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦୁର୍ଘଟଣାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ବିତରକ(ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ) ଏବଂ ନିକଟସ୍ଥ ପୋଲିସକୁ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ । ଗ୍ରାହକ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୋଲିସ୍ ଏଫଆଇଆର ର ଏକ କପି ଦେବାକୁ ହେବ । ଏହି ଦାବି ପାଇଁ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଏଫଆଇଆର କପି ସହିତ ମେଡିକାଲ ରସିଦ, ହସ୍ପିଟାଲ ବିଲ, ପୋଷ୍ଟ ମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ। ଗ୍ରାହକ ବୀମା କମ୍ପାନୀକୁ ସିଧାସଳଖ ଦାବି ପାଇଁ ଆବେଦନ କିମ୍ବା ଆବେଦନ କରିବା କିମ୍ବା ଯୋଗାଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । କେବଳ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ କ୍ଲେମ ଫାଇଲ୍ କରନ୍ତି ।

କିଏ ଦିଏ ଟଙ୍କା :
ବିତରକ ଦୁର୍ଘଟଣା ବିଷୟରେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ବୀମା କମ୍ପାନୀକୁ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତି। ସିଲିଣ୍ଡର କାରଣରୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଲେ କେବଳ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ (ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍), ଏଚପିସିଏଲ୍, ବିପିସିଏଲ ଭଳି ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବୀମା ଖର୍ଚ୍ଚର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.