fbpx

୩୭୦୦ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହେଲା ସୁନା, ଜାଣନ୍ତୁ ୧୦ ଗ୍ରାମ ଗୋଲ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ କେତେ

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହା ନଭେମ୍ବର ୨ରେ ଭାରତର କରବାଚୋୖଥ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ସୁଧ ହାର ଘୋଷଣା କରିବ। ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଲିସି ହାରକୁ ପୁଣି ଥରେ ରଖିପାରିବ। ସୁନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପରିବେଶ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସକରାତ୍ମକ ହେବାକୁ ଲାଗିଲାଣି। ଡଲାର ସୂଚକାଙ୍କରେ ନମନୀୟତା ହେତୁ ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଯେଉଁଠାରେ ଆମେରିକାର କମେକ୍ସ ବଜାରରେ ସୁନା ଫ୍ୟୁଚର ପ୍ରତି $ ୨୦୦୦ ସ୍ତର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତରେ ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କହିବାକୁ ଗଲେ ଭାରତରେ କରବାଚୋୖଥ ପରେ ଭାରତୀୟ ଫ୍ୟୁଚର ବଜାରରେ କେତେ ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ସୋମବାର ଦିନ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ MCX ଉପରେ ସୁନା ଫ୍ୟୁଚର ୨୪୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୧,୩୯୬ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ହେଉଛି ପାଞ୍ଚ ମାସର ଶିଖର ସ୍ତର। ଅବଶ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥାତ୍ ରାତି ୧:୪୦ ରେ, ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ସହିତ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୧,୧୩୪ ଟଙ୍କା କାରବାର ହେଉଛି। ତେବେ ଆଜି ସୁନା ୬୧,୩୯୬ ଟଙ୍କାରେ ଖୋଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଆଜିର ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ ରୂପା ଫ୍ୟୁଚର ୭୫୧ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୭୨,୪୬୮ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଅବଶ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥାତ୍ ରାତି ୧:୪୦ ରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୪୯୩ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୭୨,୨୧୦ ଟଙ୍କାରେ କାରବାର କରୁଛି।

କମେକ୍ସରେ ସୁନା ଫ୍ୟୁଚର ସୋମବାର ଦିନ ଟ୍ରାଇ ଅନ୍ସ ପିଛା ୨,୦୧୧.୧୦ ଡଲାରରେ କାରବାର କରି ୧୨.୬୦ ଡଲାର କିମ୍ବା ୦.୬୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଯଦି ଆମେ କମେକ୍ସ ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏହା ଅନସ ପିଛା ୧୯୯୨ ଡଲାରରେ କାରବାର କରୁଛି। ରୂପା ଫ୍ୟୁଚର $ ୦.୩୮୮ କିମ୍ବା ୧.୭୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୨୩.୨୭୫ ଡଲାରରେ ଥିଲା। ସିଲଭର ସ୍ପଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ଅନ୍ସ ପିଛା ୨୩.୦୭ ଡଲାରରେ କାରବାର କରୁଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ଘଟିପାରେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.