fbpx

୨୭୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତାରେ ମିଳୁଛି ସୁନା, ଦରରେ ଆସିଲା ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ!

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେଉଁମାନେ ସୁନା କିଣୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଅଛି । ଯଦି ଆପଣ ସୁନା କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ସୁନା କିଣିବାର ସୁଯୋଗ ଅଛି । ଏହି ସମୟରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୫୬ ହଜାରରେ କାରବାର ହେଉଛି । ଏଥି ସହିତ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୬୫,୮୦୦ ପାଖାପାଖି ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ୧୦ ଗ୍ରାମର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ଚେକ କରିନିଅନ୍ତୁ-

ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୦.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୬,୧୨୦ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ କାରବାର ହେଉଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସୁନା ଫ୍ୟୁଚର ବଜାରରେ ଏହାର ରେକର୍ଡ ଉଚ୍ଚରୁ ୨୭୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ଏଥି ସହ ଗତ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୬,୪୭୧ ଟଙ୍କା ସ୍ଥଗିତ ରହିଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ରୂପା ୦.୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୩୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୫୮୬୬ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ କାରବାର କରୁଛି।

ଯଦି ଆମେ ବିଶ୍ୱ ବଜାର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ଆମେରିକା ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଆମେରିକାର ସୁନା ଅନ୍ସ ୧,୮୪୨.୫୦ ଡଲାରରେ କାରବାର କରି ୦.୪୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ରୂପା ଫ୍ୟୁଚର ଗୁଡିକ ୧.୪୪% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୨୨.୦୨୭ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ବସି ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବୁଲିଅନ୍ ଏବଂ ଜୁଏଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ କେବଳ ୮୯୫୫୬୬୪୪୩୩ ରେ ଏକ ମିସ୍ କଲ ଦେଇ ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଆପଣଙ୍କର ବାର୍ତ୍ତା ସେହି ସମାନ ନମ୍ବରରେ ଆସିବ ଯେଉଁଠାରୁ ତୁମେ ମେସେଜ୍ କରିଛ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବଜାରରେ ସୁନା କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ହଲମାର୍କ ଚିହ୍ନ ଦେଖିବା ପରେ ହିଁ ସୁନା କିଣନ୍ତୁ । ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସରକାରୀ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ‘ବିଏସ୍ କେୟାର ଆପ୍’ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ପ୍ରକୃତ କିମ୍ବା ନକଲି ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.