ଆୟକର ହାରରେ ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି ସରକାର, କର୍ପୋରେଟ୍ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଛାଡ କିମ୍ବା ରିହାତିମୁକ୍ତ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହେବ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ କର୍ପୋରେଟ୍ କରଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମାନ କର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଟିକସ ହାର ହ୍ରାସ ହେବା ସହିତ ଛାଡ କିମ୍ବା ରିହାତି ମଧ୍ୟ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସରକାର ଏକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ରିହାତି ନଥିବ। ଏହା ସହିତ ସରକାର ଜଟିଳ ପୁରୁଣା ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଛାଡ ଏବଂ ରିହାତି ସହିତ ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ଏକ ନୂତନ କର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ରିହାତି ଏବଂ ରିହାତି ସହିତ ପୁରୁଣା ଶାସନ ଏବଂ କୌଣସି ରିହାତି ଏବଂ ରିହାତି ବିନା ନିମ୍ନ ହାରର ନୂତନ ଶାସନ ମଧ୍ୟରେ ଚୟନ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବାସଗୃହ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ନୂତନ କର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ନୂତନ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଆୟକରଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସହଜ କରିବା। ଏଥି ସହିତ, ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ନିବେଶକ ବିକଳ୍ପ ଚୟନକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ପଡିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଟିକସ ଛାଡ ନାମରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ନିବେଶ ନକରିବା ଉଚିତ୍।

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆୟକର ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୧, ୨୦୨୦ ରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ ବଦ୍ଭଚ୍ଚ ଣସି ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ୨.୫ ଲକ୍ଷରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଆୟ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ସେହିଭଳି ୫ ଲକ୍ଷରୁ ୭.୫ ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆୟ ଉପରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ, ୭.୫ ଲକ୍ଷରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ, ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ୧୨.୫ ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆୟ ଉପରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ, ୧୨.୫ ରୁ ଆୟ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆୟକୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ କରାଯାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.