କ୍ୟାନସର ରୋକିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୫ଟି କାମ ,ନଚେତ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ କୁପରିଣାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେତେବେଳେ ଆମକୁ ୨୦ ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଇ ଯାଏ ଆମେ ଅଧିକାଂଶ କର୍କଟ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁ। କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୧୯୯୦ ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟ ପିଢ଼ି ଅପେକ୍ଷା ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ଯେତେବେଳେ କର୍କଟ ରୋଗ ବିଷୟରେ, କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବା ନାହିଁ, ଯେପରିକି ଜିନ୍ ଗତ ଯାହାକୁ ଆମେ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆମେ କିଛି ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ପାରିବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମେ କର୍କଟ ଭଳି ରୋଗରେ ଶୀଘ୍ର ପୀଡିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ କୁ ରୋକି ପାରିବ ।

ଧୁମ୍ରପାନ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଧୂମପାନ କେବଳ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ନୁହେଁ, ଏହା ପାଟି ଏବଂ ଗଳା କର୍କଟ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୧୪ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ। ୧୦ ଜଣ ନିୟମିତ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନଅ ଜଣ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ଧୂମପାନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ କର୍କଟ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଧୂମପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଯଦି ଆପଣ ତାହା କରନ୍ତି, ତାହାକୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ ।

HVP ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଯୌନ ସଂକ୍ରମଣ ଅଟେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ – ଗର୍ଭାଶୟ, ଲିଙ୍ଗ, ପାଟି ଏବଂ ଗଳାର କର୍କଟ ସହିତ HPV ସହିତ ଜଡିତ କର୍କଟ ଯୁବକମାନଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ । କେବଳ ବ୍ରିଟେନରେ, ୩୦-୩୪ ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ ।

ମୋଟାପଣ :ଅତ୍ୟଧିକ ଓଜନ କିମ୍ବା ମେଦବହୁଳ ହେବା ଦ୍ୱାରା ୧୩ ଟି ବିଭିନ୍ନ କର୍କଟ ରୋଗର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ଯେପରିକି ଅନ୍ତନଳୀ, ସ୍ତନ, ଗର୍ଭାଶୟ ଏବଂ ଅଗ୍ନାଶୟ । ଅତ୍ୟଧିକ ଚର୍ବି ଶରୀରରେ ପ୍ରଦାହ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଯାହା ଟ୍ୟୁମର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ କର୍କଟ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ବିଭାଜନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଫ୍ୟାଟ୍ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହରମୋନ୍ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତି, ଯାହା ସ୍ତନ ଏବଂ ଗର୍ଭରେ ଟ୍ୟୁମର ହୋଇପାରେ । ଏହି କାରଣରୁ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ବଢି ଥାଏ ।
ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଏକ ସୁସ୍ଥ, ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକୃତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିପାରେ ।

ମଦ୍ୟପାନ: ମଦ୍ୟପାନ ଯକୃତ, ସ୍ତନ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼େଇ ଥାଏ। ତଥାପି , ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ଆପଣ ଯେତେ ଅଧିକ ପିଇବେ, ବିପଦ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ବଢିବ। ଆପଣ ପିଇଥିବା ପରିମାଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା କିମ୍ବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡିବା ଆପଣଙ୍କ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଚର୍ମ କର୍କଟ ହେଉଛି ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ କର୍କଟ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମାମଲାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଚର୍ମ କର୍କଟ ରୋଗର ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଙ୍କ ଠାରୁ ଆସୁଥିବା ଅତିବାଇଗଣି ରଙ୍ଗର ବିକିରଣ । ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଅତିବାଇଗଣି ରଙ୍ଗର ବିକିରଣ ହେତୁ ଚର୍ମ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଟୋପି ପିନ୍ଧିବା, ପୋଷାକରେ ଆଚ୍ଛାଦନ କରି ଆପଣ ନିଜକୁ କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ । ଚର୍ମ କର୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସନ ସ୍କ୍ରିମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.