fbpx

ଭାରତୀୟ ଡାକରେ ବିନା ପରୀକ୍ଷାରେ କିପରି ପାଇବେ ଚାକିରି, ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କରିପାରିବେ ଆବେଦନ ?

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ଡାକରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଯୁବପିଢ଼ି ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ସେଠାରେ କାମ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ମନରେ ଇଛା ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ଜାରି କରିଛି । ଭାରତୀୟ ଡାକ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସ୍ପୋର୍ଟ କୋଟା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଡାକ ସହାୟକ, ସର୍ଟିଂ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ, ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ୍, ମେଲ୍ ଗାର୍ଡ ଏବଂ ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କିଂ ଷ୍ଟାଫ୍ (ଏମଟିଏସ) ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯିବ । ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଯୋଗ୍ୟ ତଥା ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଯାଇ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଡାକରେ ଏହି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକରେ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଭଲଭାବରେ ଜାଣନ୍ତୁ ।

ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାର ଯୋଗ୍ୟତା :-
ଡାକ ସହାୟକ / ସର୍ଟିଂ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ: ଯେକୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ସହ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କାମ କରିବାର ଜ୍ଞାନ ଥିବା ଉଚିତ୍ ।

ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ୍ / ମେଲ୍ ଗାର୍ଡର ପଦବୀ ପାଇଁ: ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବୋର୍ଡରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାସ୍ କରିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଦଶମ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଷୟ ଭାବରେ ସଂପୃକ୍ତ ପୋଷ୍ଟାଲ ସର୍କଲ୍ କିମ୍ବା ବିଭାଗର ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କାମ କରିବାର ଜ୍ଞାନ ସହିତ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ କିମ୍ବା ହାଲୁକା ମୋଟର ଯାନ (କେବଳ ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ୍ ପଦ ପାଇଁ) ଚଳାଇବା ପାଇଁ ବୈ୨ଧ ଲାଇସେନ୍ସ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଅକ୍ଷମତା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଲାଇସେନ୍ସ ଧାରଣରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି ।

ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କିଂ ଷ୍ଟାଫ୍: – ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବୋର୍ଡରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାସ୍ କରିଥିବା ଜରୁରୀ ।

କ୍ରୀଡା ଯୋଗ୍ୟତା- ବିଜ୍ଞପ୍ତିର ପାରା ୭ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କୌଣସି ଖେଳରେ ଜାତୀୟ କିମ୍ବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଯେକୌଣସି ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଦେଶକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବା ଖେଳାଳୀ । ଇଣ୍ଟର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ବିଜ୍ଞପ୍ତିର ପାରା ୭ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କୌଣସି କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଇଣ୍ଟର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବା ଦରକାର ।

ଏହି ଆଧାରରେ ଚାକିରି ପାଇବେ :-
ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପୋର୍ଟାଲରେ ପ୍ରଦତ୍ତ ସୂଚନା ଆଧାରରେ ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ମେରିଟ୍ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ।

ଫର୍ମ ପୂରଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ :-
ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆବେଦନ ଫି ଭାବରେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.