fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ଚୀନ୍‌ର ଗୁପ୍ତଚର ବେଲୁନ୍‌ ଖସିବାରେ ‘ମୋର କୌଣସି ଦୁଃଖ ନାହିଁ’- ଜୋ ବାଇଡେନ୍

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାର ଆକାଶରେ ଗୁଳି କରି ଅଜଣା ଉଡ଼ନ୍ତା ବସ୍ତୁ ଖସାଇବା ବିଷୟରେ ବିତର୍କ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଳି କରି ଖସାଇଥିବା ବସ୍ତୁ ସହିତ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିବା ଗୁପ୍ତଚର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ। ତେବେ ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହେବାର ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ଜୋ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ରୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଗୁପ୍ତଚର ବେଲୁନ୍ କିମ୍ବା ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶର ଚକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି କୌଣସି ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି, ‘ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କମ୍ୟୁନିଟିର ବର୍ତ୍ତମାନର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ହେଉଛି ଯେ ଏହି ବସ୍ତୁ ବେଲୁନ୍ ଥିଲା, ଯାହା ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ପାଣିପାଗ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏ ବିଷୟରେ ଆମ ପାଖରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।’ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ବସ୍ତୁର ସଂଖ୍ୟା ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଂଶିକ ଅଧିକ ଦେଖୁଛୁ।’

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ‘କୌଣସି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଯଦି କୌଣସି ଉଡ଼ନ୍ତା ବସ୍ତୁ ଆମେରିକୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ତେବେ ମୁଁ ଏହାକୁ ହଟାଇଦେବି। ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଜାରି ରଖିବୁ।’ ଆମେରିକା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରୋଟି ଉଡ଼ନ୍ତା ବସ୍ତୁକୁ ତଳକୁ ଖସାଇ ଦେଇଛି। ଫେବୃଆରୀ 4 ରେ ଚୀନ୍‌ର ବେଲୁନ୍‌ ଏହାର ଆକାଶରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ପରେ ବିବାଦ ଆହୁରି ଗଭୀର ହୋଇଥିଲା। ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ଏକ ସିଭିଲ୍ ବେଲୁନ୍ ବୋଲି କହିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.