IAS ସୃଷ୍ଟ୍ରି ଦେଶମୁଖଙ୍କ ମାର୍କସିଟ୍ ହେଉଛି ଭାଇରାଲ;ଜାଣନ୍ତୁ ଦ୍ୱାଦଶରେ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ କରିଥିଲେ ହାସଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :ଆଇଏଏସ ହେବା ଏକ ସହଜ କାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ଅନେକ ଥର ଆପଣ ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିବେ ଯେଉଁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆପଣଙ୍କ ଧର୍ଯ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇଏଏସ୍ ସୃଷ୍ଟ୍ରି ଜୟନ୍ତ ଦେଶମୁଖଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାର ମାର୍କସିଟ୍ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଜରିଆରେ ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟିପ୍ସ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ ତଥା ରଣନୈତିକ କୌଶଳ ଆପଣାଇବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଯଦି ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଏ ତେବେ ଏହି ଆଇଏଏସ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା କରିବା ଏତେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ସୃଷ୍ଟ୍ରି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ସୃଷ୍ଟ୍ରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାଦିନରୁ ତାଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରତି ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଥିଲା। ସେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ 10 CGPA ଏବଂ CBSE ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ୯୩.୨ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଆଇଏଏସ୍ ସୃଷ୍ଟ୍ରି ଦେଶମୁଖ ୟୁପିଏସ୍ସି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୧୮ ରେ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ଏକ ଭିନ୍ନ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଇଥିଲେ। ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ୧ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଅନୁସରଣକାରୀ ଅଛନ୍ତି (ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ)। ସେଠାରେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଥିବାବେଳେ, ସେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜୀବନର ଝଲକ ବାଣ୍ଟନ୍ତି।

ଦେଶମୁଖ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷା ୨୦୧୮ ରେ ୫ ମ ପଦବୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ (ୟୁପିଏସ୍ସି ପରୀକ୍ଷା ଟପ୍ପର) ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିଲେ । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ଆଇଏଏସ୍ ସୃଷ୍ଟ୍ରି ଦେଶମୁଖ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସୃଷ୍ଟ୍ରି ଦେଶମୁଖ ୨୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୯୬ ରେ ଭୋପାଳରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ପରେ ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସେ ନିଜ ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଦିଅନ୍ତି । ୟୁପିଏସସି UPSC ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ବଜାୟ ରଖିବା ଜରୁରୀ। ସେ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଶେଷ ହେବ । ଏଥିରେ ସେ ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଲେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.