fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ହେଉଛି ଭାରତ; ଏମ୍‌ଆଇ-୧୭ ବଦଳରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ହେଲିକପ୍ଟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ଏବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା ଧୀରେ ଧୀରେ କମ୍ କରୁଛି । ଯଦିଓ ଆମେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଋଷ ଏବଂ ଆମେରିକା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱଦେଶୀ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଅଧିକ ଫୋକସ୍ କରାଯାଉଛି। ଏହି ସ୍ୱଦେଶୀ ହେଲିକ୍ୟପ୍ଟରରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ (ଐଇଖ) ଏବଂ ୟକ୍ସୟକ୍ଟ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ୨୦୨୩ ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୋ ରେ ଅନେକ ଦେଶର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ରୁଷିଆର ମି -୧୭ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୮ ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ମଧ୍ୟମ-ଲିଫ୍ଟ ହେଲିକପ୍ଟର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ହାଲର ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ଏରୋଡାଇନାମିକ୍ସର ଅବଦୁଲ୍ ରସିଦ ତାଜର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତର ୧୩ ଟନ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମଲ୍ଟି ରୋଲ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରାଥମିକ ଡିଜାଇନ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। ଆମେ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ । ସୁରକ୍ଷା କ୍ୟାବିନେଟ୍ କମିଟି (ସିସିଏସ୍) ର ଅନୁମୋଦନ ହେବାର ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ର ପ୍ରଥମ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବୁ।

ଦେଶର ସ୍ୱଦେଶୀ ମଧ୍ୟମ ଲିଫ୍ଟ ହେଲିକପ୍ଟର ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଥିବା ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରିବ। ଏଆଇଏଫ୍ ନିକଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ମି -୧୭ ହେଲିକପ୍ଟର ରହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ୱଦେଶୀ ହେଲିକପ୍ଟର ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ସୌନିକ ଏବଂ ଅନେକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନେବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ଆକ୍ରମଣ, ବାୟୁ ପରିବହନ, ଯୁଦ୍ଧ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ, ଯୁଦ୍ଧ ସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିବାରେ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ସକ୍ଷମ ହେବ ।

ହେଲିକପ୍ଟରର ମୂଲ୍ୟ କେତେ?
ହେଲିକପ୍ଟରର ଇଞ୍ଜିନ୍ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ହାଲ୍ ର ସଫ୍ରାନ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ଇଞ୍ଜିନ ଏବଂ ଏଚଏଏଲ ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ଭାବରେ ବିକଶିତ କରାଯିବ । ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ ସମୟରେ ଉଭୟ ହେଲିକପ୍ଟର ଇଞ୍ଜିନର ଡିଜାଇନ୍, ବିକାଶ, ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଆଜୀବନ ସହାୟତା ପାଇଁ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟୋଗ ଗଠନ ପାଇଁ ଏକ ୱାର୍କସେୟାର ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ହେଲିକପ୍ଟରର ମୂଲ୍ୟ ୩୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.