Railway Recruitment: ୩୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ବାହାରିଲା ନିଯୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ; ଦଶମ ପାସ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ଆବେଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବ ରେଳ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସ୍ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଇଛି। ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଡ୍ରାଇଭ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ୩୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସ୍ ପୋଷ୍ଟ ଫିଟର, ୱେଲଡର୍, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍, ମେସିନ୍, କାର୍ପେଣ୍ଟର୍, ପେଣ୍ଟର୍ ସହିତ ଅନେକ ବାଣିଜ୍ୟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଆଗ୍ରହୀ ତଥା ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ er.indianrailways.gov.in ରେ ପୂର୍ବ ରେଳବାଇର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ରେଳ ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସ୍ ନିଯୁକ୍ତି ୨୦୨୨ ଆବେଦନ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ୨୯ ଅକ୍ଟୋବର କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଆବେଦନଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଅନଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମୋଡରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ବିଚାର କରାଯିବ ନାହିଁ ।

କେଉଁ ଡିଭିଜନ୍ ରେ କେତେ ପୋଷ୍ଟ :
ହାୱାଡା ଡିଭିଜନ୍ – ୬୫୯ ପୋଷ୍ଟ
ଲିଲୁହା କର୍ମଶାଳା – ୬୧୨ ପୋଷ୍ଟ
ସିଆଲଦା ଡିଭିଜନ୍ – ୪୪୦ ପୋଷ୍ଟ
କାଞ୍ଚ୍ରାପାରା କର୍ମଶାଳା – ୧୮୭ ଟି ପୋଷ୍ଟ
ମାଲଦା ଡିଭିଜନ – ୧୩୮ ପୋଷ୍ଟ
ଆସନସୋଲ କର୍ମଶାଳା – ୪୧୨ ପୋଷ୍ଟ
ଜମାଲପୁର କର୍ମଶାଳା – ୬୬୭ ପୋଷ୍ଟ
ଖାଲି ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୩୧୧୫

କିଏ କରିପାରିବ ଆବେଦନ?
ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା କିମ୍ବା ଏହାର ସମାନ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବୋର୍ଡରୁ ଅତି କମରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ହାସଲ କରିଥିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, NCVT / SCVT ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନରୁ ୱେଲଡର୍ (ଗ୍ୟାସ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍), ସିଟ୍ ମେଟାଲ୍ ୱାର୍କର୍, ଲାଇନମ୍ୟାନ୍, ୱାୟରମ୍ୟାନ୍, କାର୍ପେଣ୍ଟର୍ ଏବଂ ପେଣ୍ଟର୍ (ଜେନେରାଲ୍) ଭଳି ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଆଇଟିଆଇ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିବେ । ଯଦି ଆମେ ବୟସ ସୀମା ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଅତି କମରେ ୧୫ ବର୍ଷ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୨୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଅବଶ୍ୟ, ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପର ବୟସ ସୀମା ଆରାମଦାୟକ ହେବ ।

ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ:
ସାଧାରଣ, ଓବିସି ଏବଂ ଇଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍ ବର୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏସସି, ଏସଟି, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସମେତ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ କୌଣସି ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.