ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି; ବଢ଼ିଲା ଜୁନିଅର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ

ପାଟନା: ବିହାରର ଜୁନିଅର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି। ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ସମୟରେ ଜୁନିୟର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନୀତୀଶ କୁମାର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିହାରର ଜୁନିଅର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡକୁ ମାସକୁ ୧୫ ରୁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ଏଥି ସହିତ, ଫିଜିଓଥେରାପି କରୁଥିବା ଇଣ୍ଟରନଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ୧୧ ହଜାରରୁ ୧୫ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପାଟନାରେ ନୀତୀଶ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏହି ଶୁଣାଣି ଆସିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଡକାଯାଇଥିବା ବୈଠକରେ ନୀତୀଶ ସରକାର ମୋଟ ୧୯ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ନିଜର ଷ୍ଟାମ୍ପ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା, ବଳାତ୍କାର-ପୋସ୍କୋ ଭଳି ମାମଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ସେସନ୍ସ ଜଜଙ୍କ ୫୪ ନୂତନ ପଦବୀ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିହାରର ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।ଏଥିସହ ଅତିରିକ୍ତ ୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନୀତୀଶ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଡିଜେଲ ଅନୁଦାନ ପାଇଁ କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ପାଣ୍ଠିରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ବିଗତ ଦିନରେ ମଦ ମାଫିଆ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବାକୁ ସରକାର କଠୋରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଦ କାରବାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍, ଯାନବାହାନ, ଡଙ୍ଗା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟ ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।ସିଏମ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ପୁର୍ନିଆର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୪୨୩ ଟି ପଦବୀକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.