fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ଚିକେନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କ୍ଷୀର, ହୁ ହୁ ହେଇ ବଢୁଛି ଦର; ମହଙ୍ଗାମାଡ଼ରେ ହନ୍ତସନ୍ତ ଲୋକ

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି। ଦେଶର ଅନିଶ୍ଚିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ, ରାଜ୍ୟର ଦୋକାନୀମାନେ କରାଚିରେ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୯୦ ରୁ ୨୧୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

କିଛି ଦୋକାନୀ ଖାଲି କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ PKR ୧୯୦ ରୁ ଲିଟର ପିଛା PKR ୨୧୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ ବ୍ରଏଲର ଚିକେନ୍ ଗତ ଦୁଇ ଦିନରେ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୩୦-୪୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ଡନ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଯାହା ପରେ ବ୍ରଏଲର ଚିକେନ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୪୮୦-୫୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ଚିକେନ୍ ମାଂସ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୭୦୦-୭୮୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି, ଯାହାକି କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୬୨୦-୬୫୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେଇଛି। ମଣିଷ ଖାଇବାକୁ ପାଉ ନଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି। ୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଶସ୍ୟ ଅଖା ପାଇଁ ୭,୨୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚିକେନ୍ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଉଛି।

ପାକିସ୍ତାନର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅଧିକ ଅସୁବିଧା ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ଆଇଏମ୍ଏଫ୍ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ସର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକରେ ସବସିଡି ରଦ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେଇଛି । ଆଇଏମଏଫ କହିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସବସିଡି ହ୍ରାସ କରିବା ସହ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉଚିତ। ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ତୈଳ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ଆଦାୟ ସହିତ ଜିଏସ୍ଟିକୁ ୧୭ ରୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଆଇଏମ୍ଏଫ୍ ସ୍ଥାୟୀ ରାଜସ୍ୱ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଦାବି କରୁଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.