fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ଅଶାନ୍ତ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆଜି କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ମିଳିବ ଶୁଭ ସଂକେତ

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ସୋମବାର ପଡୁଥିବା ଅମାବାସ୍ୟାଙ୍କୁ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା କୁହାଯାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାଙ୍କର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ର ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ । ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଉପରେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି। ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ମାତା ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ପ୍ରଥା ଅଛି । ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବତାମାନେ ଏହି ଦିନ ଅଶ୍ୱସ୍ତ ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହାସହିତ ଯଦି କାହାର ରାଶିଫଳରେ ପିତୃ ଦୋଷ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଦିନ ଗାଧୋଇବା ଏବଂ ଦାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ସହିତ, କଳସର୍ପ ଦୋଷରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

କଣ କରିବା ଉଚିତ :
ଏହି ଦିନ ଏକ ପବିତ୍ର ନଦୀ, ପୋଖରୀ କିମ୍ବା ପୋଖରୀରେ ସ୍ନାନ କର ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ଗିୟ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର ପଢନ୍ତୁ। ଏହି ପୂଜା ପରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ନାମ ସ୍ମରଣ କରନ୍ତୁ । ପୂଜା ପରେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପୂଜା କରନ୍ତି। ତେବେ ଏହିଦିନ ପିତୃ ପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ।

କଣ ନ କରିବା ଉଚିତ :
-ଏହି ଦିନ ଏକ ଖଟ ଉପରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଶରୀରରେ ତେଲ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଅପରାହ୍ନରେ ଶୋଇବା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

– ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁ ଆଜୀବନ ସୁଖ ପାଏ ନାହିଁ।

– ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ଅଶ୍ୱସ୍ତ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଶନିବାର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦିନ ପିପାଲ ଗଛକୁ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସେଥିପାଇଁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ,କିନ୍ତୁ ଅଶ୍ୱସ୍ତ ଗଛକୁ ସ୍ପର୍ଶ କର ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଧନ ସଙ୍କଟ ଦେଖା ଦିଏ ।

 

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.