fbpx

ଅନଲାଇନ ଗେମିଂ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁୁ ନୋଟିସ ଜାରି କଲେ ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଗେମିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ ସରକାର ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା କର ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଗେମିଂ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ଅଗଷ୍ଟରେ ଏହି ନିୟମକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି ଯେ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଟ୍ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର ଆଦାୟ କରାଯିବ।

ଜିଏସ୍ଟି ଅଧିକାରୀମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକସ ଫାଙ୍କିବା ମାମଲାରେ ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସୋ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅକ୍ଟୋବର ୧ ପରେ ଭାରତରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ବିଦେଶୀ ଖେଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର କୌଣସି ତଥ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ ବିଦେଶୀ ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରି ସରକାର ଜିଏସ୍ଟି ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି। ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଏସ୍ଟି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ନୋଟିସ ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ କମ୍ପାନୀକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ଡ୍ରିମ୍ ୧୧ ପରି ଅନେକ ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଡେଲଟା କର୍ପ ପରି କାଜିନୋ ଅପରେଟରମାନେ ଟିକସ ପରିଶୋଧ ନକରିବାର କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୨୧,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍ଟି ଛାଡ ଅଭିଯୋଗରେ ଗେମିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଗେମ୍ସକ୍ରାଫ୍ଟକୁ ଏକ ସୋ କାରଣ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପଠାଯାଇଥିଲା। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟ କମ୍ପାନୀ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜୁଲାଇରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଛୁଟି ଆବେଦନ (SLP) ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.