fbpx

ପିଆଜ ବାହାର କଲା ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ, ରିଟେଲ ବଜାରରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୭୮ ଟଙ୍କା

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପିଆଜ ଦର ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆଣିଛି। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆରର ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ପିଆଜର ହାରାହାରି ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୭୮ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗର ମୂଲ୍ୟ ମନିଟରିଂ ଡିଭିଜନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୩୦, ୨୦୨୩ ରେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆରରେ ପିଆଜ ପିଛା ୭୮ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ତେବେ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ପିଆଜର ହାରାହାରି ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦.୩୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ସର୍ବାଧିକ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୮୩ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମଡେଲ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୧୭ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଏହା ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୮୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।ପିଆଜର ବଢୁଥିବା ମୂଲ୍ୟକୁ କଡାକଡି କରିବା ଏବଂ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପିଆଜର ଉପଲବ୍ଧତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଆଜ ରପ୍ତାନିରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ରପ୍ତାନି ମୂଲ୍ୟ ଟନ୍ ପିଛା ୮୦୦ ଡଲାର ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ୬୭ ଟଙ୍କା ଅଟେ। କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ବଫର ଷ୍ଟକ୍ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ପିଆଜ କିଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସରକାର ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଟନରୁ ଅଧିକ ପିଆଜ କିଣିଥିଲେ।

ବଫର୍ ଷ୍ଟକରୁ ପିଆଜ ଅଗଷ୍ଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଉପଭୋକ୍ତା କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। NCCF ଏବଂ NAFED ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମୋବାଇଲ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ଠାରୁ ଏହା କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୨୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଖୁଚୁରା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଅସମୟରେ ବର୍ଷା ଏବଂ ଖରିଫ ପିଆଜ ବୁଣିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେତୁ ପିଆଜ ଚାଷ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳ କମ୍ ରହିଲା ଏବଂ ଫସଲ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଲା। ଖରିଫ ପିଆଜର ନୂତନ ଆଗମନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ପିଆଜ ଦର ବନ୍ଦ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.