fbpx

ନାକରେ ବାରମ୍ବାର କ୍ଷତ ହେଉଛି କି? ହେଲଥ୍ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବାର ଉପାୟ

AAKASH

ନାକ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ। ଏହା ଧୂଳି ଏବଂ ମାଟି ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ନାକକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ, ନାକରେ ବାରମ୍ବାର କ୍ଷତ ହୁଏ ଏବଂ ଅଲସର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ନାକରେ କ୍ଷତ ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ। ଯଦି କ୍ଷତ ବାରମ୍ବାର ଘଟେ, ତେବେ ଏହା ଗମ୍ଭୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଯଦି ନାକ ଉପରେ କ୍ଷତ ବଢିଯାଏ, ତେବେ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ।

ନାକରେ କ୍ଷତ ଆଲର୍ଜି, ଥଣ୍ଡା-କାଶ, ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଆଘାତ ଦ୍ୱାରା ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନାକରେ ଫୁଲା ହେତୁ ନାକରେ କ୍ଷତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ନାକରେ କ୍ଷତ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ଯଦି କାହାର ବାରମ୍ବାର ନାକ ଉପରେ କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ତେବେ ଏହା ନାକ ଉପରେ ଅଲସରର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ନାକରେ ଥିବା କ୍ଷତ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ନାକରେ ବାରମ୍ବାର କ୍ଷତ ହେତୁ ଆଲର୍ଜି ଏବଂ କୁଣ୍ଡେଇ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏହି କୁଞ୍ଚନ କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି କରେ।

-ଅନେକ କାରଣରୁ ନାକ ଉପରେ ଫୁଲା ହୋଇପାରେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଟେ କାରଣ ନାକ ଉପରେ ମଇଳା ଏବଂ ଧୂଳି ଜମା ହୋଇଯାଏ ।
-ଫୁଲା ରୋଗ (ପେମ୍ଫିଗସ୍) ମଧ୍ୟ ନାକରେ ବାରମ୍ବାର ଘା ’ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏହି ରୋଗ ଏକ ପ୍ରକାର ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ ରୋଗ ।
-ପିମ୍ପଲ୍ ମଧ୍ୟ ନାକରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ମଇଳା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ପିମ୍ପଲ୍ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ଘଟେ।
-ପଲିଚଣ୍ଡ୍ରାଇଟିସ୍ ପୁନର୍ବାର ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରଦାହଜନକ ରୋଗ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ନାକ ଉପରେ ବାରମ୍ବାର କ୍ଷତ ହୁଏ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ନାକ ଉପରେ କ୍ଷତ ଥାଏ, ଏକ ସୂତା କପଡା ନେଇ ନାକରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନାକ ଉପରେ ଡାଲଚିନି ଏବଂ ତେଲ ମିଶାଇ କପା ସାହାଯ୍ୟରେ କ୍ଷତରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଆପଣ ନାକରେ ଟି ଟ୍ରି ତେଲ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇ ପାରିବେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.