fbpx

ଡିସେମ୍ବରର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ

Advertisement

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ଡିସେମ୍ବରର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ୨୫ ଡିସେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହୋଇପାରେ । ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ବୁଧବାର ଦିନ ଏକ ସୁତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ତେଲେଙ୍ଗାନା, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ଼, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ୩ ଡିସେମ୍ବରର କିଛି ଦିନ ପରେ ଘୋଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ପ୍ରମୁଖ ଅପରାଧିକ ଆଇନକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ବିଲ୍ ଅଧିବେଶନରେ ବିଚାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଗୃହ ବିଭାଗର ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ନିକଟରେ ତିନୋଟି ବିଲ୍ ଉପରେ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ସଂସଦରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିଲ୍ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନରଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସହ ଜଡିତ।

ବିରୋଧୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନରଙ୍କ ବିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ସଂସଦର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନରେ ମୋୖସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିବାକୁ ସରକାର ଜିଦ୍ ଧରି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ବିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନରଙ୍କ ମାନ୍ୟତା କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବଙ୍କ ସହିତ ସମାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତି ସମାନ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.