fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ଗୁପ୍ତଚର ବେଲୁନ୍ ପରେ ଏବେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ବିରୋଧରେ ଲେଜର ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ଚୀନ

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିକଟରେ ଗୁପ୍ତଚର ବେଲୁନ୍ ମାମଲାରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା । ଏବେ ଚୀନ୍ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ବିରୋଧରେ ‘ସାମରିକ ଗ୍ରେଡ୍’ ଲେଜର ଲାଇଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଫିଲିପାଇନ୍ସ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସାମରିକ ଗ୍ରେଡ୍ ଲେଜର ଲାଇଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜ ଦେଶର ଜାହାଜକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଋଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲେଜର ଆଲୋକର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଚୀନ୍ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡଙ୍କୁ ଦୋଷାରୋପ କରିଛି ଯେ ବିବାଦୀୟ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ନୌକାରେ ଚୀନ୍ ଲେଜର୍ର ହାଲୁକା ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିଛି । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଜାହାଜ ଚଳାଉଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଲେଜର ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି କାରଣ ଏହା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ଚୀନ୍ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଜାପାନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଭଳି କଡ଼ା ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଫିଲିପାଇନ୍ସର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ବିପଜ୍ଜନକ ଲେଜର ଅସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣକୁ ଚୀନ୍ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ ବିପଜ୍ଜନକ ଲେଜର ନୁହେଁ, ଜାହାଜକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ହାତରେ ଧରିଥିବା ଲେଜର ସ୍ପିଡ୍ ଡିଟେକ୍ଟର ଏବଂ ହାତରେ ଧରାଯାଇଥିବା ଗ୍ରୀନ୍ ଲାଇଟ୍ ପଏଣ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଦୁନିଆରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ ବଦଳୁଛି । ଧିରେ ଧିରେ ପାରମ୍ପାରିକ ଅସ୍ତ୍ର ବଦଳରେ ସୁଦୂର ଆକ୍ରମଣର ଅସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ ଚୀନ୍ ଏକ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ମେସିନ୍ଆ ପେକ୍ଷିକତା କ୍ଲିନ୍ ଷ୍ଟନ ଆମ୍ପ୍ଲିଫାୟର୍ ବିକଶିତ କରିଛି ଯାହା ମହାକାଶରେ ଉପଗ୍ରହକୁ ଜାମ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ଲେଜର ଅସ୍ତ୍ର ଇନଫ୍ରାଡ୍ ଆଲୋକର ଏକ ବିମ୍ ପଠାଇ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଗରମ କରେ ଏବଂ ପାଉଁଶ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଗରମ କରି ଚାଲିଥାଏ । ଅବଶ୍ୟ, ବର୍ଷା, କୁହୁଡି କିମ୍ବା ବରଫରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଲେଜର ବିମ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇପାରେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.