ମହାକାଶରେ ସେକ୍ସ କରିବା ସମ୍ଭବ କି ?ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରୁଛି NASA !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମଣିଷଙ୍କ ଭିତରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରେ । ଧରା ପୃଷ୍ଠରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ,ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହଜ ଜନକ ହେଇଥିବା ବେଳେ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ମହାକାଶରେ ଏହା ସମ୍ଭବ କି ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ କେବେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରିଛି କି ? ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ମହାକାଶରେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବିଷୟ କିନ୍ତୁ ନାସା ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ। ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନାସା ମୁଖ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ମହାକାଶଚାରୀ ମହାକାଶରେ ଏକ ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ, ତେବେ କଣ ହେବ ? କାରଣ ସେମାନେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ମିଶନରେ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବେ। ବ୍ଲୁ ପ୍ଲାନେଟ୍ ବାହାରେ ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ହେବାର ଅଜ୍ଞାତ ପରିଣାମର ଭୟଙ୍କର । କାରଣ ଆଗରୁ ଏପରି କିଛି କେବେ ହୋଇ ନାହିଁ । ସୂଚନାମୁତାବକ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ପୃଥିବୀ ବାହାରେ ସ୍ପେସକୁ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ସି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ସେକ୍ସ ଗବେଷକ ସିମୋନ ଡ୍ୟୁବ୍ ଦ ଡେଲି ବିଷ୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ମହାକାଶରେ କୌଣସି ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ହୋଇନାହିଁ। ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଅନେକ କାରଣରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଉଚିତ, ଯେପରିକି ଆମେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଏକ ଯୋଜନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ, ତେଣୁ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଉଚିତ। ସେମାନେ ସେଠାରେ ବହୁତ ସମୟ ବିତେଇବେ ତେଣୁ ଏହାର ସମ୍ଭାବନ ମଧ୍ୟ କେତେ ଏହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ମହାକାଶରେ ଗର୍ଭ ଧାରଣା ପାଇଁ କୌଣସି ଜଣାଶୁଣା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ଉପରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ପରିବେଶର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି। ବାଏଲର କଲେଜ ଅଫ୍ ମେଡିସିନ୍ ସେଣ୍ଟର ଫର ସ୍ପେସ୍ ମେଡିସିନ୍ ର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଜେନିଫର୍ ଫୋଗାର୍ଟି ଦ ଡେଲି ବିଷ୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଘଟଣାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ଗୁରୁତର ଚିନ୍ତା ରହିଛି। ଶାରୀରିକ ଏବଂ ଜୈବଗତ ଭାବରେ ମହାକାଶରେ ଗର୍ଭଧାରଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଜଣାଶୁଣା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ । ଡକ୍ଟର ଫୋଗାର୍ଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହେଉଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଭାବ। ବିକିରଣ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟି ଏକ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ନାସାର ମାନବ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (HRP) ମାନବ ଶରୀର ଉପରେ ମହାକାଶର ପ୍ରଭାବକୁ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛି। ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ କିଛି ଗମ୍ଭୀର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ କିମ୍ବା ସହଜ ତାହା କେବଳ ସମୟ କହିପାରିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.