fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ଏହି ତାରିଖରେ ଆସିବ ପିଏମ କିସାନ କିସ୍ତି! ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କରିବେ ଏହି ବଡ଼ କାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପିଏମ କିଷାନ ନିଧିର ୧୩ ତମ କିସ୍ତି ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗୁଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କିସ୍ତିର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କ୍ରେଡିଟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନାର ଚାରି ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ନିଧିଙ୍କ ପରିମାଣ ଏହି ଦିନ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଜେପି କିସାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ୨୪ ଫେବୃଆରୀରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ। ବିଜେପି କିସାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା କୃଷକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ କିସାନ ସାମମେଲାନ ଆୟୋଜନ କରିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ନିଧିଙ୍କ ଚାରି ବର୍ଷ ପୂରଣ ପରେ ଏହା ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଜେପି କିସାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ କିସାନ ସାମମେଲାନ୍ସ ତଥା ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଏମ କିସାନର ହିତାଧିକାରୀ କୃଷକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସଫଳତା ବିଷୟରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବେ । କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସନ ନିଧିଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ।

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ହିତାଧିକାରୀ କୃଷକଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏହି ସମୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ମତାମତ ମଧ୍ୟ ନିଆଯିବ। ଆସନ୍ତା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଏହି ସବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି। କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏହାର ବାର୍ତ୍ତା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କିସାନ ମୋର୍ଚା ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିବ ପିଏମ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ୨୦୧୯ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨ ଟି କିସ୍ତି କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ୧୩ ତମ କିସ୍ତି ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗୁଛି । ପ୍ରକୃତରେ, ସରକାର ପିଏମ କିଷାନରେ ନକଲି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଇ-କେୱାଇସି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥର କିସ୍ତି ଟଙ୍କାକୁ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯିବ ନାହିଁ, ଯେଉଁମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇ- KYC ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.