fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

PNB ବ୍ୟାଙ୍କ ବଢାଇଲା ଏଫଡି ସୁଧ ହାର, କେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କେତେ ମିଳିବ, ଜାଣନ୍ତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅର୍ଥାତ୍ ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍ତମ ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କ PNB ଏହାର ସ୍ଥିର ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହି ବର୍ଦ୍ଧିତ ହାର ଆଜିଠାରୁ ହିଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । PNB ଏହି ହାରଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

PNB ର ସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି କରାଯାଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକରେ, ଏକ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ସମୟ ପାଇଁ ସୁଧ ହାର ୨୭୧ ରୁ ୫.୮୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୫.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ, ସମାନ ଅବଧି ପାଇଁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଧ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହେବ, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ୬.୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁପର ସିନିୟର ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬.୬୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯିବ, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ୬.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଦୁଇ କୋଟିରୁ କମ୍ ଜମା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସୁଧ ହାରର ଘୋଷଣା । ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବଧି ପାଇଁ ଜମା ଉପରେ ୫.୮୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯିବ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ହାର ୫.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ହାର ୭.୨୫ ରୁ ୭.୩୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁପର ସିନିୟର ଲୋକଙ୍କୁ ୭.୫୫ ରୁ ୭.୬୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯିବ ।

ସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ବର୍ଷର ସ୍ଥିର ଜମା ପାଇଁ ହାର ମଧ୍ୟ ୬୬୫ ଦିନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ହାର ୬.୭୫ ରୁ ୬.୮୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଧ ହାର ୭.୨୫ ରୁ ୭.୩୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଉର୍ଦ୍ଧ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ୭.୫୫ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୭.୬୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚାର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୬୬୭ ଦିନରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ଜମା ଉପରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ୬.୭୫ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୬.୮୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯିବ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଏହି ହାରରେ ସୁଧ ପାଇବେ । ୭.୨୫ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୭.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଦିଆଯିବ । ଏହା ସହିତ ସୁପର ସିନିୟର ଲୋକଙ୍କୁ ୭.୫୫ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୭.୬୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯିବ ।

ଏହା ସହିତ, ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହାରରେ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସିଧାସଳଖ ୬.୭୫ ରୁ ୭.୦୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ହାର ୭.୨୫ ରୁ ୭.୫୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ସୁପର ସିନିୟର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଧ ହାର ବା ର୍ଷିକ ୭.୫୫ ରୁ ୭.୮୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ସହିତ, PNB ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ଯାହା ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଅଣ-କଲ୍ ଯୋଗ୍ୟ ବର୍ଗରେ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ବର୍ଗରେ, ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ୨୭୧ ରୁ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜମା ଉପରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ୫.୫୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ୫.୮୫ କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୩୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ଯେଉଁଠାରେ ପୂର୍ବରୁ ୬.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯାଉଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ୬.୩୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବର୍ଗରେ ସୁପର ସିନିୟର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁଧ ହାର ୬.୩୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୬.୬୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଏଥି ସହିତ, ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଜମା ଉପରେ କେବଳ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଏକ ବର୍ଷରୁ ୬୬୫ ଦିନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜମା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ୬୬୭ ଦିନରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ହାର ମାତ୍ର ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ଏହି ବର୍ଗରେ, ଯେଉଁଠାରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ତିନି ବର୍ଷ ଜମା ଉପରେ ୬.୮୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦିଆଯାଉଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ୨୫ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ୭.୦୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟମାନ ହାର ମଧ୍ୟ ୨୫ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.