fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

କ୍ଷୀର ଲିଟର ୨୧୦ ଟଙ୍କା, ମାଂସ କେଜି ୯୦୦, ପାକିସ୍ତାନରେ ଐତିହାସିକ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ଦରଦାମ

ଇସଲାମାବାଦ: ପାକିସ୍ତାନର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରି ୧୯୭୫ ପରଠାରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛି। ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦୁଗ୍ଧ ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୨୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି | ସେଠାରେ କିଛି ଦୋକାନୀ କ୍ଷୀର ଲିଟର ପିଛା ୧୯୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରି ୨୧୦ ଟଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ରଏଲର ଚିକେନ୍ ଗତ ଦୁଇ ଦିନରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୩୦-୪୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪୮୦-୫୦୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।

ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଜୀବିତ ଚିକେନ ଦର କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୩୯୦-୪୨୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ୭୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କେଜି ପିଛା ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ସେହିପରି ହାଡ ନଥିବା ମାଂସ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୦୦୦ ରୁ ୧୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚିଛି । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ କିଛି ଦିନ ତଳେ ୧୫୦-୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରୀ ହେଉଥିଲା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା କମି ହାଡ଼ ନଥିବା ମାଂସ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୯୦୦ ରୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ହାଡ ଥିବା ମାଂସ କେଜି ପିଛା ୮୦୦ ରୁ ୮୫୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

କରାଚି ମିଲ୍କ ରିଟେଲର ଆସୋସିଏସନ ମିଡ଼ିଆ କୋଡିନେଟର ୱାହିଦ ଗାଦି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନୀ ମିଲ୍କ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । ଏଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତରେ ହୋଲସେଲର / ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀଙ୍କ ଦୋକାନ ଏବଂ ଆମର ସଦସ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ” ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମର ୪,୦୦୦ ଖୁଚୁରା ସଦସ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୯୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ହୋଲସେଲରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ନହୁଏ, ତେବେ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟରେ ଲିଟର ପିଛା ୨୭ ଟଙ୍କା ପରେ ନୂତନ ହାର ହିସାବ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ୨୧୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ଲିଟର ପିଛା ୨୨୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.