fbpx

ଡିଜିଟାଲ କରେନ୍ସୀକୁ ନେଇ RBI ର ବଡ଼ ଘୋଷଣା: ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଇ-ମୁଦ୍ରା….

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆରବିଆଇ) ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କହିଛି ଯେ ଖୁବଶୀଘ୍ର କିଛି ଖାସ୍ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ମୁଦ୍ରାର ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତର ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବା, ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅଧିକ ସକ୍ଷମ କରିବା ଏବଂ  ଅର୍ଥ ହେରଫେର ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଆରବିଆଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଡିଜିଟାଲ ମୁଦ୍ରା (ସିବିଡିସି) ବିଷୟରେ କହିବା ସହ କହିଛି ଯେ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆଧାରରେ ଏଭଳି ଅଫରର ପରିସର ଏବଂ ପରିସର ବିସ୍ତାର ସହିତ ଇ-ଟଙ୍କାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୈଷିଷ୍ଟ୍ୟ ଏବଂ ଲାଭ ସମୟ ସମୟରେ ଅପଡେଟ୍ ହେବ।

ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ସିବିଡିସିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମୁଦ୍ରାର ବର୍ତ୍ତମାନର ରୂପକୁ ବଦଳାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଡିଜିଟାଲ ମୁଦ୍ରାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଦେୟ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଦେବା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଥିବା ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଭାରତର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭାରତର ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବ, ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରିବ  ।

ସିବିଡିସି ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ମୁଦ୍ରା ନୋଟଗୁଡିକର ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ରୂପ । ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିବିଡିସି ଜାରି କରିବା ଉପାୟ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତ ସରକାର ସାଧାରଣ ବଜେଟ ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ଡିଜିଟାଲ ଟଙ୍କା ଆଣିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.