fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

୫୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ନେଇ ଆରବିଆଇର ନୂଆ ନିୟମ, ସରକାର ଜାରି କଲେ ଗାଇଡଲାଇନ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୫୦୦ ଟଙ୍କା ନୋଟକୁ ନେଇ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଦ୍ୱାରା ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ୫୦୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଅଛି କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ରଖିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଖବର । ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ୫୦୦ ଏବଂ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

୧୦୦, ୨୦୦, ୫୦୦ ଏବଂ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାର ନୋଟ୍ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଯାଉ, ଅନେକ ଥର ଆମେ ଅଲଗା ନୋଟ୍ ପାଇଥାଉ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ନୋଟ୍ ଗୁଡିକ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଚଳେନାହିଁ , କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ସହଜରେ ଏହିପରି ନୋଟ୍ ବଦଳାଇ ପାରିବେ ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କହିଛି ଯେ ଆପଣ ନିଜର ନିକଟତମ ଶାଖାକୁ ଯାଇ ଏଭଳି ନୋଟ୍ ବିନିମୟ କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ଆରବିଆଇ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୋଟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଭାଇରାଲ ଆସି ପହଁଚୁଛି, ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଏହାର ପରିଚୟର ପଦ୍ଧତି କହିଛି।

– ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନୋଟ୍ ଧାରରୁ ବା ମଧ୍ୟଭାଗକୁ ଚିରି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଅନୁପଯୁକ୍ତ ।
– ଯଦି ନୋଟ୍ ବହୁତ ମଇଳା କିମ୍ବା ଏଥିରେ ମାଟି ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ଧରାଯିବ ।
– ଯଦି ଅନେକ ଥର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ନୋଟ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ଧରାଯାଏ ।
– ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ନୋଟରେ ଥିବା ଗ୍ରାଫିକ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଧରାଯିବ ।
– ଯଦିଓ ନୋଟର ରଙ୍ଗ ମଳିନ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଅନୁପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଧରାଯିବ ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ପୁରୁଣା କିମ୍ବା ବିକୃତ ନୋଟ୍ ଅଛି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଦୌ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଶାଖା ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.