fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଅଡ଼-ଇଭିନ୍ ଫର୍ମୁଲାରେ ସପ୍ତାହରେ ୩ ଦିନ ସ୍କୁଲ ଆସିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୦ ।୬: ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା କାୟା ମାଡିବସିଥିବା ବେଳେ ପୁଣିଥରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଥିବାରୁ ପାଠପଢା କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେବ ଓ ଶିଶୁ, ଅଭିଭାବକ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନେ କେଉଁ ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ ସେନେଇ ଏନସିଇଆରଟି ନିଜର ଗାଇଡଲାଇନକୁ ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ସରକାର ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଛି ।

ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପରେ ରୋଲ ନମ୍ବର ଅନୁସାରେ ଅଡ଼-ଇଭିନ୍ ଫର୍ମୁଲା ଲାଗୁ ହେବ । ନଚେତ୍ ୨ ଟି ସିପ୍ଟରେ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦-୧୦ ମିନିଟ୍ ବ୍ୟବଧାନ ରହିବ । ଡ୍ରାପ୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଖୋଲା ପଡିଆରେ କ୍ଲାସ୍ କରିବା ଭଲ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡ୍ରାପ୍ଟରେ ଥିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ..

ଏହି ୬ଟି ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ ହେବ -:

୧. ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

୨. ଏହାର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ, ନବମ ଏବଂ ଦଶମ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

୩. ତୃତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

୪. ତିନି ସପ୍ତାହ ପରେ, ତୃତୀୟରୁ ପଞ୍ଚମ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

୫. ପଞ୍ଚମ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

୬. ଷଷ୍ଠ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ ପରେ ପିତାମାତାଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ନର୍ସରୀ ଏବଂ କେଜି କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ । କିନ୍ତୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ ହେବା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ -:

୧- ଶ୍ରେଣୀରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଫୁଟ ଦୂରତା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଗୋଟିଏ କୋଠରୀରେ ୩୦ କିମ୍ବା ୩୫ ପିଲା ରହିବେ ।

୨- ଶ୍ରେଣୀଗୃହର କବାଟ ଏବଂ ଝରକା ଖୋଲା ରହିବ ଓ ଏସି ଚାଲିବ ନାହିଁ ।

୩- ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଡ଼-ଇଭିନ୍ ଫର୍ମୁଲାରେ ଡକାଯିବ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦିନ ଘର ଆସାଇନମେଣ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

୪- ଶିଶୁ ନିଜର ଆସନ ବଦଳାଇବେ ନାହିଁ, ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଡେସ୍କରେ ଲେଖାଯିବ । ପ୍ରତିଦିନ ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବସିବାକୁ ପଡିବ ।

୫- କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ, ପ୍ରତି ୧୫ ଦିନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ଶିଶୁର ଅଗ୍ରଗତି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

୬- ରୁମଗୁଡିକ ପ୍ରତିଦିନ ପରିମଳ କରାଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏହା ପରିଚାଳନାଗତ କାର୍ୟ୍ୟ ହେବ । ସକାଳ ସଭା ଏବଂ ବାର୍ଷିକ କାର୍ୟ୍ୟ ପରି କୌଣସି ଇଭେଣ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ ।

୭- ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନ କରାଯିବ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ଷ୍ଟଲ ଲଗାଯିବ ନାହିଁ।

୮- ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କପି, କଲମ, ପେନସିଲ କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ବାରଣ କରାଯିବ । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିଜର ପାଣି ଆଣିବାକୁ ପଡିବ ।

୯- ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ । ଯଦି ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱର ଯତ୍ନ ନ ନିଏ ତେବେ ଶିଶୁର ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ।

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ -:

୧- ଚିକିତ୍ସା, ନିରାପତ୍ତା କିମ୍ବା ପରିମଳ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ୟ୍ୟ ସହିତ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

୨- କେବଳ ସେହି ପିତାମାତା, ଯେଉଁମାନେ ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାର ସ୍ଥିତିରେ ରହିବେ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

୩- ଅଭିଭାବକ-ଶିକ୍ଷକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ । ପରିବହନ ସମ୍ପର୍କରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।

୪- ହଷ୍ଟେଲଗୁଡିକରେ ୬ ଫୁଟ ଦୂରତାରେ ବେଡ଼ ଲଗାଯିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.