fbpx

TRAIର ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ:ନକଲି ଟେଲି ମାର୍କେଟରଙ୍କ ଉପରେ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ, ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ପାଇଁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଟେଲିକମ୍ ନିୟାମକ TRAI ଗୁରୁବାର ଦିନ ସ୍ପାମ କଲ୍, ମେସେଜ ଏବଂ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ବିଜ୍ଞାପନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି। ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିବା ଟେଲି ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ TRAI କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନମ୍ବରରୁ କଲ୍ କରୁଥିବା ଟେଲି ମାର୍କେଟର ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ TRAI ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟର TRAI ର ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଟେଲି ମାର୍କେଟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଅନ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଏହିପରି ଟେଲି ମାର୍କେଟର ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପଡିବ ।

TRAI ସମସ୍ତ ନେଟୱାର୍କରେ ଏହିପରି ଟେଲି ମାର୍କେଟରକୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ଯୋଗାଯୋଗ ପଠାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରିଛି । TRAI ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ହେଡିଙ୍ଗ୍ ସହିତ ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହା ସହିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ କିପରି କୌଣସି ଠକେଇର ଶିକାର ହେବାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ତାହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ।

କଣ ରହିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ :
-TRAI କହିଛି, ଟେଲକୋ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିବା ଟେଲି ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ।
-TRAI କହିଛି, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନମ୍ବରରୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଥିବା ଟେଲି ମାର୍କେଟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।
-ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମେସେଜ  ପଠାଉଥିବା ଟେଲି ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ ।
-ଟେଲି ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ମେସେଜ୍ ହେଡର୍ ଯାଞ୍ଚ ୩୦ ଦିନରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।
-TRAI କୁ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
-ଯେଉଁମାନେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ ନକରିବେ ସେହି ଟେଲି ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.