fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

ଚନ୍ଦା ହେତୁ ଚାକିରୀ ହାରିଲେ, ପରେ ଘଟଣା କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା; ଆଉ କମ୍ପାନୀକୁ ଦେବାକୁ ପଡିଲା ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେଉଁ କାରଣରୁ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀରୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ? ତେବେ ଏହାର କାରଣ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି ଯଦି କେହି ଚନ୍ଦା ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ କେବେ କାହାରିକୁ ଚାକିରିରୁ ବିଦା କରି ହେବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀକୁ କୌଣସି ବାହାନା ମିଳୁନାହିଁ, ତେବେ ଏହା କରିବା ଠିକ୍ କି ? ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଭୁଲ ଅଟେ, ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୁଲ ପାଇଁ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ତାହା ହିଁ ଘଟିଲା ।ଏହି ମାମଲା ବ୍ରିଟେନର ଅଟେ। ଏଠାରେ ଲିଡ୍ସରେ ରହୁଥିବା ମାର୍କ ଜୋନ୍ସ ଙ୍କ ଏହି ଘଟଣା। ମାର୍କ ଲିଡ୍ସରେ ଅବସ୍ଥିତ ଟାଙ୍ଗୋ ନେଟୱାର୍କ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ସେ ଏହି କମ୍ପାନୀରେ ବିକ୍ରୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ଦରମା ୬୦ ହଜାର ପାଉଣ୍ଡ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ଦି ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମାର୍କଙ୍କ ମାଲିକ ଫିଲିପ ହେସ୍କେଟ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦା । ଦିନେ ସେ ମାର୍କଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନକୁ ଡାକିଲେ। ଫିଲିପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜ କମ୍ପାନୀରେ ନିଜେ ଏକ ‘ଦର୍ପଣ ପ୍ରତିଛବି’ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ମୋ ଭଳି ଚନ୍ଦା ଲୋକ ମୁଁ ଅଫିସ ରେ ଚାହୁଁ ନାହିଁ ।

ଦି ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମାର୍କଙ୍କ ଆହୁରି କହିଥିଲେ,ଯଦି ମାର୍କ ଜୋନ୍ସ ଆଉ ଦୁଇ ବର୍ଷ କମ୍ପାନୀରେ ରହିଥାନ୍ତେ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଯୁକ୍ତି ଅଧିକାର ମିଳିଥାନ୍ତା। ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟାୟ ବହିଷ୍କାର ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରିବେ। ସେମାନେ ତାହା କରିପାରିଲେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଚନ୍ଦା କହି ଜବରଦସ୍ତ ହଟାଇ ଦିଆଗଲା।

ଏହା ପରେ ମାର୍କ କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ କୋର୍ଟରେ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ କମ୍ପାନୀ ତାଙ୍କୁ ଚନ୍ଦା ବୋଲି କହି ତାଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲା। ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଶୁଣିବା ପରେ କୋର୍ଟ ମାର୍କ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଜ୍ ତାଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଜଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ମୁଣ୍ଡରେ ବାଳ ନଥିବାରୁ କାହାକୁ ଚାକିରିରୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.