ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ସରକାର, ନେବେ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ (ଆଇଓସି) ପରି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଇନ୍ଧନ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦୦ କୋଟି (୨.୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର) ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହା କରି ସରକାର ଇନ୍ଧନ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୨୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ମାଗିଛି। କିନ୍ତୁ, ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା ନଗଦ ଦେୟ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ନାମ ପ୍ରକାଶ ନକରିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଅଧିକାରୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଲୋଚନା ଉନ୍ନତ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ତିନିଟି ପ୍ରମୁଖ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଇନ୍ଧନ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ମିଳିତ ଭାବେ ଭାରତର ୯୦% ରୁ ଅଧିକ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ଭାରତ ତରଳ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଗ୍ୟାସର ଆବଶ୍ୟକତାର ପ୍ରାୟ ଅଧା ଆମଦାନୀ କରେ ଏବଂ ଏହା ସାଧାରଣତ ରନ୍ଧନ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ସାଉଦି ଚୁକ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ୩୦୩% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ୨୮% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ହାରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସାଉଦି ଚୁକ୍ତିନାମା ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ଭାରତରେ ଖଚଏ ପାଇଁ ଆମଦାନୀ ମାନଦଣ୍ଡ। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ (ବିପିସିଏଲ) ଏବଂ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ (ଏଚପିସିଏଲ) ଏପ୍ରିଲ ଆରମ୍ଭରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ପମ୍ପ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିନାହାନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.