fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

୧୩ତମ କିସ୍ତି ପାଇଁ ଡାକ ବିଭାଗ କରିବ କୃଷକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ! ହେବ ୬ହଜାର ଟଙ୍କାର ଲାଭ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା (ପିଏମ କିସାନ ନିଧି) ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୋଜନାର ୧୩ ତମ କିସ୍ତି ଶୀଘ୍ର ରିଲିଜ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଡାକ ବିଭାଗ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଥିରେ ବିଭାଗ ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ୮.୪୨ କୋଟି ଚାଷୀ ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାକ ବିଭାଗ କୃଷକମାନଙ୍କୁ କ’ଣ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ?

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡାକ ବିଭାଗ ବିହାରରେ ୧୫ ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ୟାମ୍ପ ଚଳାଉଛି । ଏମିତି ଅନେକ କୃଷକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ଏହି କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆଧାର ବିହନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନାହିଁ । ସେଠାରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୁଖ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ ମାଷ୍ଟର ଜେନେରାଲ ବିହାର ସର୍କଲ ଅଧିକାରୀ କୃଷ୍ଣ କୁମାର ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଧାର ବିହନ ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବାରୁ ୮୦,୦୦୦ ଚାଷୀ ସମାନ ନିଧିଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୯ ଲକ୍ଷ ୬୫ ଲୋକ ଏଥିରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନେ ଏହି ଅଭିଯାନରୁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯେ, ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ। ଏଥିପାଇଁ E- KYC ଯାଞ୍ଚର ଏକ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି । ୧୩ ତମ କିସ୍ତି ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ଅର୍ଥାତ୍ ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବାକୁ ପଡିବ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦ରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.