ଦୁନିଆର ଏହି ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ହୁଏନାହିଁ ରାତି: ୨୪ଘଣ୍ଟା ଚମକୁଥାଏ ସୂର୍ଯ୍ୟ

ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଆମ ଜୀବନରେ ଏକ ନୂଆ ସକାଳ ଆଣିଥାଏ । ପ୍ରକୃତିର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ପ୍ରତିଦିନ ଅସ୍ତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରୁ, ଆମେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ବାସ କରୁ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ସମୟ ଅନ୍ଧକାରରେ ଅତିବାହିତ ହୁଏ । ସେହିପରି ବେଳେବେଳେ ଆମ ମନକୁ ଆସେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କେବେ ବି ଅସ୍ତ ନ ହେଉ । ଏବଂ ବିଶେଷତଃ ଶୀତଦିନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣରେ ବସିବାକୁ ଆମକୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କେବେ ବି ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଯେ ରାତି ଓ ସକାଳ କିପରି ଜଣା ପଡ଼ିବ ଯେଉଁଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ? ଲୋକମାନେ କେତେବେଳେ ଉଠିବେ ଏବଂ କେତେବେଳେ ଶୋଇବାକୁ ଯିବେ ତାହା କିପରି ଜାଣିବେ? ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ନିଶ୍ଚୟ ଆସୁଥିବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏପରି କେଉଁ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ ।

ଏହି ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ
ନରୱେ:
ନରୱେକୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ମିଡନାଇଟ୍ ସନ୍ କୁହାଯାଏ । ମେ ମାସ ଶେଷରୁ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୭୬ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ, ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାପ ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ନରୱେର ସ୍ୱାଲବର୍ଡରେ ୧୦ ଏପ୍ରିଲରୁ ୨୩ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆକାଶରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ କେବଳ ୪୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ରାତି ହୋଇଥାଏ, ବାକି ସମୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆଲୋକ ରହିଥାଏ । ନରୱେରେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ ।

ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନ ପରେ ୟୁରୋପର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦ୍ୱୀପ ହେଉଛି ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ । ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କେବେ ବି ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏହା ଦିନକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ରହିଥାଏ ।

କାନାଡା: ଏହା ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ । କାନାଡାର ନୁନାବୁଟ ସହର ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ୨ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ସ୍ଥାନରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆଲୋକ ରହିଥାଏ ।

 

ସ୍ୱିଡେନ: ସ୍ୱିଡେନ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଦେଶ । କୁହାଯାଏ ଯେ ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୨ଟା ସମୟରେ ଅସ୍ତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସକାଳ ୪ଟା ୩୦ମିନିଟ ସମୟରେ ପୁଣି ଉଦୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ସକାଳ ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ ।

 

ଆଲାସ୍କା: ଆଲାସ୍କା ମଧ୍ୟ ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଯେଉଁଠାରେ ମେ ମାସ ଶେଷରୁ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହା ପରେ, ଶୀତଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ନଭେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ, କେବଳ ଏକ ମାସ ରାତି ରହିଥାଏ, ଏହି ସମୟକୁ ପୋଲାର୍ ନାଇଟ୍ କୁହାଯାଏ ।

 

ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହାକୁ ହ୍ରଦ ଏବଂ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଦେଶ କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ କେବଳ ୭୩ ଦିନ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୭୩ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲୋକିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଶୀତ ଋତୁରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.