fbpx

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଏହି ୩ଟି ମନ୍ଦିରକୁ ଛାଡି ବାକି ସବୁ ହୋଇଯାଏ ବନ୍ଦ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

AAKASH

ବର୍ଷର ଶେଷ ତଥା ଚତୁର୍ଥ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ୨୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩ ଶନିବାର ଦିନ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଘଟଣା ଅପ୍ରାକୃତିକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ନିୟମ ସୂତକ ସମୟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ୯ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସୂତକ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୂତକ ସମୟରୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ନାହିଁ ଏବଂ ମନ୍ଦିରର କବାଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦେଶରେ ଏପରି ୩ ଟି ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇନଥାଏ। ସେହି ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ କେଉଁଗୁଡିକ ଏବଂ ଏହା ପଛରେ କାରଣଗୁଡିକ କ’ଣ? ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିବା।

-ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ବିହାରର ଗୟା ବିଷ୍ଣୁପଦ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ନାହିଁ। ତେଣୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମନ୍ଦିରର କବାଟ ଖୋଲା ରହିଥାଏ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦିନ ମନ୍ଦିରର ସ୍ୱୀକୃତି ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। କାରଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଏଠାରେ ପିଣ୍ଡ ଦାନ କରାଯାଏ। ଏହା କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

-ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଉଜୈନୀ ମହାକଲ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ରହିଥାଏ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରର କବାଟ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ। ତଥାପି, ପୂଜା ଏବଂ ଆରତୀ ସମୟର ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆରତୀ ସମୟ ବଦଳିଯାଏ।

-ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ପ୍ରାଚୀନ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାଥ ମନ୍ଦିରର କବାଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ରହିଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ କାହାଣୀ ଅଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ସୁତକ ସ୍ଥାପିତ ହେବା ପରେ ପୁରୋହିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାଥ ମନ୍ଦିରର କବାଟ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ । ସେଦିନ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇ ନଥିଲା କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ନୈବେଦ୍ୟ ଦିଆଯାଇ ନଥିଲା। ସେହି ଦିନ ରାତିରେ ଜଣେ ବାଳକ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ମିଠା ଦୋକାନକୁ ଯାଇ ଭୋକିଲା ଥିବା କହିଲା। ସେ କନଫେରେଟରକୁ ଏକ ଆଙ୍କଲେଟ୍ ଦେଇ ପ୍ରସାଦ ମାଗିଲେ। କନଫେରେଟର ତାଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ପରଦିନ ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେଲା ଯେ ମନ୍ଦିରରୁ ଆଙ୍କଲେଟ୍ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛି। ତା’ପରେ ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ପୁରା କାହାଣୀ କହିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଭୋକିଲା ପିଲାଟି ନିଜେ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାଥ ମହାରାଜଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କେହି ନଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରଠାରୁ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଏହି ମନ୍ଦିରର କବାଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ନାହିଁ। ବରଂ, ଆରତୀ ଏଠାରେ କରାଯାଏ ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କୁ ନୈବେଦ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। କେବଳ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ମନ୍ଦିରର କବାଟ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.