fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ବିମାନରେ ଏହି ସିଟ୍ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ, ଯାତ୍ରା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାଧାରଣତଃ ବିମାନରେ ବସୁଥିବା ଲୋକ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ସିଟ୍ ବୁକ୍ କରିବା ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି । ବହୁତ ଲୋକ ଏମିତି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ୱିଣ୍ଡୋ ସିଟ ପାଖରେ ବସିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ସେହିପରି ଅନେକ ଲୋକ ବାଥ ରୁମ୍ ପାଖାପାଖି ବସିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ବହୁତ ଗୁଡ଼ିଏ ଲୋକ ଗେଟ ପାଖରେ ବସିବାକୁ ଭଲପାଆନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ଆଗ ବାହାରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ହେଲେ ଆପଣ କେବେ ସୁରକ୍ଷିତ ସିଟ୍ ବିଷୟରେ ଭାବିଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସିିଟ୍ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସିଟ୍ ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ କହିବାକୁ ଗଲେ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ । ୨୦୨୨ ମସିହା କଥା କହିଲେ ଦୁନିଆରେ ସମୁଦାୟ ୭ କୋଟି ବିମାନ ରହିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ମୃତ୍ୟୁ କଥା କହିଲେ କେବଳ ୧୭୪ ଜଣ ଥିଲେ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସିଟ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା । ଫ୍ଲାଇଟର ପଛ ସିଟ୍ ରେ ସାମ୍ନା ସିଟ୍ ଟି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସିଟ୍ ଅଟେ । ଏହି କଥା ରିସର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ଜଣା ପଡ଼ିଛି । ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଥିବା ସିଟ୍ ର ଝରକା ବା ପାଖ ସିଟ୍ ଗୁଡ଼ିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ । ସବୁଆଡୁ ଲୋକ ଥିବାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଥିରେ ବଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭବ ରହିଥାଏ ।

ପ୍ରାୟତଃ କ୍ୟାବିନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସିଟ୍ ବେଲ୍ଟକୁ ବାନ୍ଧିବାକୁ ମନେ ପକାନ୍ତି । କାରଣ ପବନରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଉଚ୍ଚତା ସାମ୍ନା କରାଯାଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ବିମାନକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସୁରକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାକୁ ନିଜେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ।

ଯଦି ଆମେ ପଛରେ ଥିବା ମଧ୍ୟମ ସିଟ୍ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏହି ଧାଡିଟି ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଧରାଯାଏ । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ୧୯୮୫ ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ FAA ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ବସିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସ୍ଥାନ ବିମାନ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି। ବିମାନ ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.