fbpx

Thyroid ରୋଗୀମାନେ ଭାତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ କି? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ଏକ୍ସପର୍ଟ

କିଛି ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଚାଲିଥିବ ଯେ ଥାଇରଏଡ ରୋଗୀ ଭାତ ଖାଇବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ? ପ୍ରାୟତଃ କୁହାଯାଏ ଯେ, ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ କ୍ୟାଲୋରୀ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ନାହିଁ ବରଂ ସୁଗାର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ। ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭାତ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥାଏ। ସେମାନେ ଖାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।କୁହାଯାଏ ଯେ, ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଅସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଜାଣିବା ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଭାତ ଖାଇବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ?

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀମାନେ ଭାତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଭାତକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ତେବେ ଆପଣ ଧଳା ଭାତ ବଦଳରେ ବାଦାମୀ ଭାତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ବାସ୍ତବରେ, ଥାଇରଏଡରେ ଭାତ ଖାଇବା ନିଷେଧ କାରଣ ଭାତରେ ଗ୍ଲୁଟେନ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ। ତେଣୁ, ଭାତ ଖାଇବା ଥାଇରଏଡ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ଗ୍ଲୁଟେନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ଶରୀରରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିବଡି ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଯାହା ଥାଇରକ୍ସାଇନ୍ ହରମୋନ୍ ସହିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

ବାସ୍ତବରେ, ଭାତରେ ଷ୍ଟାର୍ ଥାଏ ଯାହା ହେତୁ ଏହା ହଜମ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଜଣେ ତୁରନ୍ତ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରେ। ଭାତରେ ରୋଟି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଚର୍ବି ଥାଏ। ତେଣୁ, ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀମାନେ ଭାତ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲୋରୀରେ ଭାତ ବହୁତ ଅଧିକ । ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମେଟାବୋଲିକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଏବଂ ଥାଇରଏଡ୍ ସହିତ ଟାଇପ୍-୨ ଡାଇବେଟିସ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ। ଅଧିକ ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥାଇରଏଡ ରୋଗୀର ଓଜନ ବଢିଯାଏ।

ଭାତ ତୁଳନାରେ ରୋଟିରେ ଅଧିକ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ଥାଏ। ଯେତେବେଳେ କି ଏହି ସମସ୍ତ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଭାତରେ କମ୍ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଭାତ ଅପେକ୍ଷା ରୋଟିରେ ଅଧିକ ମାଇକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟ ଏବଂ ଫାଇବର ଥାଏ। ତେଣୁ ଭାତ ଖାଇବା ନିଷେଧ।

ଯଦି ଆପଣ ଭାତକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାକୁ ଏହି ଉପାୟରେ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ଧଳା ଭାତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଆପଣ ଏଥିରେ ଅନେକ ପନିପରିବା ମିଶାଇ ଏହାକୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.