fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ସୁନା-ରୂପା କିଣିବାକୁ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ଆଜି ଆହୁରି କମିଲା ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣ ସୁନା କିଣିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ । ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଉଭୟ ସୁନା ଏବଂ ରୁପା ଦର ହାରରେ ହ୍ରାସର ଧାରା ଚାଲିଛି। ସୁନା ୫୭,୦୦୦ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି ଏବଂ ରୂପା ୬୭,୦୦୦ ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ହ୍ରାସ ସାମୟିକ ଅଟେ, ଆଗାମୀ ଦୀପାବଳିରେ ସୁନା ୬୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରୂପା ୮୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ୫୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରୂପା ୭୧,୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମଲ୍ଟି-କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ (ଏମସିଏକ୍ସ) ସୁନା ଅପରାହ୍ନରେ ୨୫୫ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରି ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୬୭୫୨ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କାରବାର କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୬୨୮୮ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ୧୪୪ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ଦିନ ସୁନା ୫୬୪୯୭ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୬୬୧୪୪ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ହାରରେ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଇଣ୍ଡିଆ ବୁଲିୟନ୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ (https://ibjarates.com) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ମୂଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୭୦୨୫ ଟଙ୍କା ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି। ରୂପା ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୬୮୩୮୭ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସୋମବାର ଦିନ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୭୦୬୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୬୬୩୭୧ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା।

ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ୩ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଏବଂ ଗଢା ମଜୁରୀ ଅଲଗା ଅଲଗା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣ ଆଜି ଯଦି ସୁନା କିଣୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜିଏସ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ୫୭,୦୨୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ପଡିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୨୩ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ହାର ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୬୭୯୭ ଟଙ୍କା, ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ୫୨୨୩୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୮ କ୍ୟାରେଟ୍ ୧୦ ଗ୍ରାମରେ ୪୨୭୬୯ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.