fbpx
BSKY
BJD YOUTH SKY
BJD MS SKY

ଦୁଇ ଝିଅ ଥିଲେ ଖୁସି ଖବର ,ଏବେ ସରକାର ଉଠାଇବେ ବାଳିକାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଭାର !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ସରକାର ବାଳିକାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଯୋଜନା ଆଣିଛନ୍ତି। ଯଦି ଦୁଇ ଭଉଣୀ ଏକ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢନ୍ତି, ତେବେ ଯୋଗୀ ସରକାର ଗୋଟିଏ ଫି ଦେବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଜଣେ ଝିଅ ମାଗଣାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବ। ଯୋଗୀ ସରକାର ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଜେଟରେ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାଥମିକ, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାଳିକା ଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ।

ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଦୁଇ ପ୍ରକୃତ ଭଉଣୀ ରାଜ୍ୟର କୌଣସି ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଛନ୍ତି, ତେବେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଶାସନ ଗୋଟିଏ ଝିଅର ଦେୟ ଛାଡ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏହା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ଏହାର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଜେଟରେ ଏଥିପାଇଁ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ମାତ୍ରେ ପିତାମାତାମାନେ ଭାରୀ ଦେୟରୁ ଆରାମ ପାଇବେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯୋଗୀ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ। ଏହା ଅଧୀନରେ ଜୁନିଅର ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଶ୍ରେଣୀ ଅଧୀନରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଟାବଲେଟ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.