fbpx

‘କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ୧-୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କର ନାହିଁ, ଆସିପାରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍’ – କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ହୃଦଘାତ ମାମଲା ବଢ଼ୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡଙ୍କ ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ଏବଂ କାର୍ଡିୟକ ଆରେଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରେ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ କୋଭିଡ ଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ ନକରିବା ଉଚିତ୍ ।

ନିକଟରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ହାର୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ନବରାତ୍ରୀ ମହୋତ୍ସବରେ ‘ଗରବା’ ଖେଳିବା ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା । ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଋଷିକେଶ ପଟେଲ ‘ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସମେତ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ଏହାର କାରଣ ଏବଂ ଉପଚାର ଜାଣିବା ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପଟେଲ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିୟଙ୍କ ବୟାନରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କ’ଣ କୁହନ୍ତି?

ଦିଲ୍ଲୀର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହସପିଟାଲର କାର୍ଡିଓଲୋଜି ବିଭାଗରେ ଡକ୍ଟର ଅଜିତ ଜୈନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକର ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ରୋଗୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ହାର୍ଟର ଧମନୀରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥିଲା । ଏହି ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ହେତୁ ହାର୍ଟ ରକ୍ତ ପମ୍ପ କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ । ଏହି କାରଣରୁ ହୃଦଘାତ ହେଉଛି । କ୍ଲଟ୍ ହେବାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି କରୋନାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ।

ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଏହି କ୍ଲଟ୍ ଗୁଡିକ ଯେକୌଣସି ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଯଦିଓ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାହାରୁ ଫିଟ୍ ଦେଖାଯାଏ, ତଥାପି ତାଙ୍କ ହୃଦୟର ଶିରାରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥାଏ । ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ହଠାତ୍ ହୃଦଘାତ ଆସୁଛି ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.