UPI Payment ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର,ଖୁବ ଶୀଘ୍ର RBI କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :ଯଦି ଆପଣ UPI ପେମେଣ୍ଟ  ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଅଛି । UPI ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଦେଶର କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ । ଏହି ସମୟରେ, ଅନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ UPI ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ଦେଉଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ସୂଚନାମୁତାବକ  UPI ପେମେଣ୍ଟ ସର୍ଭିସର ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଆପ୍ ଏହାର ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାରର କାରବାର ଉପରେ ଏକ ସୀମା ରଖିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (NPCI) ଦେଶର ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଆପ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀ (TPAP) ର ଭଲ୍ୟୁମ୍ କ୍ୟାପ୍ କୁ ୩୦ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏ ବାବଦରେ ଭାରତର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ଆରବିଆଇର ଅନୁମୋଦନ ପରେ ହିଁ ଫୋନ୍ ପେ, ଗୁଗଲ୍ ପେ ଏବଂ ପେଟିଏମ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ଏହାର ସୀମା ଠିକ୍ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଆରମ୍ଭରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ।

ଯଦିଓ ଏହା ଉପରେ କେତେ ସୀମା ଲାଗୁ ହେବ, ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ NPCI ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରୁଛି, ଯାହା ପରେ ଏହାର ସୀମା ସ୍ଥିର ହେବ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେମ୍ବର ୩୧ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ।UPI ର ଦୈନିକ ସୀମା ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଏସବିଆଇ ୟୁପିଆଇ କାରବାରର ଗୋଟିଏ ଦିନର ସୀମାକୁ ୧ଲକ୍ଷରେ ରଖିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହାର ସୀମା ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.