fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ରାସନକାର୍ଡ! ବାସ ଏହି ଆଇଡି କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଘରକୁ ନିଅନ୍ତୁ ମାଗଣା ରାସନ

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଯାହା ଶୁଣି ଆପଣ ଖୁସି ହେବେ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରାସନକାର୍ଡ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ମାଗଣା ରାସନର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ ୟୁପି ସରକାର ଫ୍ୟାମିଲି ଆଇଡି ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି।

ପାରିବାରିକ ପରିଚୟ ଆଧାରରେ, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାସନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ରାସନ କାର୍ଡ ଦରକାର ନାହିଁ । ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରକ କେବଳ ପରିବାର ପରିଚୟ ଆଧାରରେ ରାସନର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଆଇଡି ଆଧାରରେ ପରିବାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ପାଇବ। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ସୁବିଧାରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡ ନଷ୍ଟ କିମ୍ବା ହଜିଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କିମ୍ବା ଆପଣ ଏକ ନୂତନ ରାସନ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ପାରିବାରିକ ID ଆଧାରରେ କରାଯିବ। ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ପରିବାରର ପାରିବାରିକ ID ତିଆରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାଣିବା-

ପାରିବାରିକ ID ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା:
ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କୁ ୟୁପି ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟ୍ https://familyid.up.gov.in ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ଖୋଜାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଏଣ୍ଟର୍ କରି ଏହି ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ପରିବାର ID ନମ୍ବର ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।
ଏହି ନମ୍ବରକୁ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ ।
ଏହାକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେରଖନ୍ତୁ ଦିଅନ୍ତୁ, ଯେଉଁଠାରୁ ଆପଣ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଅପସାରଣ କରିପାରିବେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.