fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ନା ଗୋଲାକାର, ନା ଅଣ୍ଡାକୃତି, ତେବେ ପ୍ରକୃତରେ ପୃଥିବୀର ଆକାର କ’ଣ?

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅନେକ ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀ ଗୋଲାକାର, କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଓଭାଲ୍ ମଧ୍ୟ ଭାବନ୍ତି । ଅନେକ ପୁସ୍ତକରେ ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛୁ ଯେ ପୃଥିବୀ ଗୋଲାକାର, କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ, ପୃଥିବୀର ପ୍ରକୃତ ଆକୃତି ଗୋଲାକାର କିମ୍ବା ଓଭାଲ୍ ନୁହେଁ । ପୃଥିବୀ ଅନିୟମିତ ଭାବରେ ଏଲିପସଏଡ୍ କିମ୍ବା ଜିଓଏଡ୍ ଆକୃତିର । ପୃଥିବୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଗୋଲାକାର କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଲାକାର ନୁହେଁ କାରଣ ଏହାର କିଛି ଅଂଶ ଉଠିଯାଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ଅଂଶ କିଛି ସ୍ଥାନ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି ।ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଏହା ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ହେତୁ ଘଟିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ, ଇକ୍ୟୁଏଟର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଅଂଶ ଉପରକୁ ଉଠିଛି । ପୃଥିବୀର ସମୀକରଣ ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ୩,୯୬୩.୩୪ ମାଇଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୋଲାର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ୩,୯୪୯.୯୯ ମାଇଲ ଅଟେ । ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଏହା ଗୋଲାକାର ନୁହେଁ ।

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ ଯେ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାକାଶରେ ଜଣାଶୁଣା ପୃଥିବୀ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଗ୍ରହ ଯେଉଁଥିରେ ଜୀବନ ଅଛି। ପୃଥିବୀ ହେଉଛି ସୌର ମଣ୍ଡଳର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତମ ଗ୍ରହ । ଏହାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ହେଉଛି ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟ । ସାଧାରଣତଃ ଆମେ କହିଥାଉ ଯେ, ପୃଥିବୀ ନିଜ ଅକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଘୂର୍ଣ୍ଣନକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସମାପ୍ତ କରେ, ସେଥିପାଇଁ ଦିନ ଏବଂ ରାତି ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ମାତ୍ର ୨୩ ଘଣ୍ଟା, ୫୬ ମିନିଟ୍ ୪ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ ଲାଗେ । ୭ ଟି ମହାଦେଶ ସହିତ ପୃଥିବୀରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାକୃତିକ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଛି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୃଥିବୀ ୪.୫ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଯେ, ଏହି ମହାଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ବରୁ ଏହିପରି ଥିଲା, ତେବେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୃଥିବୀରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଥିଲା ଯାହା ପାଙ୍ଗେ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲା ଏବଂ ଏହି ମାଳଦ୍ୱୀପର ଚାରିପାଖରେ ଏକ ମହାସାଗର ଥିଲା ଯାହାକୁ ପନ୍ତଲାସା କୁହାଯାଉଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୨ ରେ ‘ପୃଥିବୀ ଦିବସ’ ଅର୍ଥାତ୍ ପୃଥିବୀ ଦିବସ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରିବେଶ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୯୨ଟି ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.