fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

କିଏ ପୃଥିବୀର ପ୍ରଥମ କନ୍ୟା, ଆଉ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ କିଏ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବିବାହର ପରମ୍ପରା ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଆଜିକାଲି ସବୁଠାରେ ବିବାହର ଋତୁ ଚାଲିଛି। ଆପଣ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁଠାରେ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇବେ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ବିଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି କରି ପରସ୍ପରକୁ ବିବାହ ହୋଇଥା’ନ୍ତି । ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରଥମ ଥର କିଏ ବିବାହ କରିଥିଲେ ? ଏହି ପରମ୍ପରା କେଉଁଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା? ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ସେହି ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପୁରାଣ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରହ୍ମା ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଦୁଇ ଖଣ୍ଡରେ କାଟିଥିଲେ । ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଖଣ୍ଡକୁ ‘କା’ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିକୁ ‘ୟା’ କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏହି ଦୁଇଜଣ ମିଶି ‘କାୟା’ ତିଆରି କଲେ ଏବଂ ଏହି କାୟାରୁ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଜନ୍ମ ହେଲା ।ଏଠାରେ କୁହାଯାଉଥିବା ପୁରୁଷ ଉପାଦାନର ନାମ ସ୍ୱୟଂମ୍ବୁ ମନୁ ଏବଂ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ମହିଳା ଉପାଦାନକୁ ଶଟ୍ରୁପା କୁହାଯାଉଥିଲା।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମନୁ ଏବଂ ଶଟ୍ରୁପା ପୃଥିବୀର ପ୍ରଥମ ମଣିଷ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୁଇଜଣ ପୃଥିବୀରେ ଭେଟିଥିଲେ , ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ସାଂସାରିକ ତଥା ପାରିବାରିକ ଜ୍ଞାନ ସେମାନଙ୍କୁ ବିବାହିତ ଜୀବନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପୃଥିବୀର ପ୍ରଥମ ଦମ୍ପତି ମନୁ ଏବଂ ଶଟ୍ରୁପା ଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିବାହ ଶ୍ୱେତ ଋଷିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ୱେତ ଋଷି ବିବାହ, ନିୟମ, ସମ୍ମାନ, ଗୁରୁତ୍ୱ, ମହତ୍ତ୍ୱ, ସିନ୍ଦୁର, ମଙ୍ଗଳସୁତ୍ର, ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ସହିତ ସାତ ପରିକ୍ରମା ପରମ୍ପରା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ଶ୍ୱେତ ଋଷିଙ୍କ ବୈବାହିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ ପରେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମାନ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.