କାହିଁକି ୧୬ ହଜାର ନାରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ: ପୁରାଣରେ କ’ଣ ରହିଛି ଗୋପନ ଗାଥା

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ବାକି ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ମଥୁରା-ବୃନ୍ଦାବନ ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ବଡ଼ ଆକାରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏହି ଅବସରରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏକ ମଜାଦାର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ, ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ୧୬ ହଜାର ନାରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତେବେ କାହିଁକି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ୧୬ ହଜାର ନାରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ।

ମହାଭାରତ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ୧୬, ୧୦୭ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ । ଦେବୀ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଜାମ୍ବବନ୍ତି, ସତ୍ୟଭାମା, କାଲିନ୍ଦି, ମିତ୍ରବିନ୍ଦା, ସତ୍ୟା, ଭଦ୍ରା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏହି ୮ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ହଜାର ହଜାର ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭୁମାସୁର ନାମକ ଏକ ରାକ୍ଷସର ଅତ୍ୟାଚାରରୁ ୧୬ ହଜାର ଯୁବତୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଓ କାରାଗାରରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେହି ଯୁବତୀମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଗଲେ, ସେବେ ସମାଜ ଏବଂ ପରିବାରର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚରିତ୍ରହୀନା ବୋଲି କହି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ପୁରାଣରୁ ଜଣାଯାଇଛି । ତା’ପରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ୧୬ ହଜାର ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୁତ୍ର ଓ ଝିଅମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କାହାଣୀ ରହିଛି । ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୮୦ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଥିଲେ । ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପତ୍ନୀଙ୍କର ୧୦-୧୦ ପୁଅ ଏବଂ ୧-୧ ଝିଅ ଥିଲେ । ଏହା ଅନୁସାରେ, ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୮୦ ପୁଅ ଏବଂ ୧୬ ହଜାର ୧୦୮ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ରହିଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.