Post Office scheme:ଡାକଘରର ଏହି ତିନୋଟି ଯୋଜନାରେ କରନ୍ତୁ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ମିଳିବ ସର୍ବୋତ୍ତମ ରିଟର୍ନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ଅସ୍ଥିରତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ବଜାରରେ, ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହୁ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ସେମାନେ ଏକ ଭଲ ରିଟର୍ନ ପାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି । ତଥାପି, ବହୁତ କମ୍ ଯୋଜନା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ନିୟମିତ ରିଟର୍ନ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଟଙ୍କା ହରାଇବାର କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ। ଏହିପରି ୩ ଟି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ।

ଏହି ତିନୋଟି ଯୋଜନା ପୋଷ୍ଟ ବିଭାଗର ଅଟେ । ଡାକଘରକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱାସରେ କରନ୍ତି । କାରଣ ଏଠାରେ ସରକାରୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଥିବାରୁ ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ଅଟେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମୟ ସହିତ ଡାକଘର ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାରେ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଉଛି । ଆସନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ।

ଡାକଘର ବାରମ୍ବାର ଜମା :
ଯଦି ଆପଣ ଏକ ନିରାପଦ ବାରମ୍ବାର ଜମା ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଡାକଘର ଯୋଜନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଏଠାରେ ଆପଣ ୫ ବର୍ଷର ପରିପକ୍ୱତା ସହିତ ବିନିଯୋଗ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପାଇଛନ୍ତି । ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମାସକୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ସହିତ ବିନିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏଥି ସହିତ, ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାର କୌଣସି ଉପର ସୀମା ନାହିଁ ।

ଡାକଘର ସମୟ ଜମା
ଏହା ଏକ ସ୍କିମ୍ ପରି ଏକ ଏଫ ଡି । ଆପଣ ୧, ୨, ୩ ଏବଂ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଡାକଘର ସମୟ ଜମାରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏଠାରେ ଆପଣ ୧ ରୁ ୩ ବର୍ଷର ସମୟ ଜମା ରେ ୫.୫% ରିଟର୍ନ ପାଇବେ । ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ରିଟର୍ନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷର ଜମା ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏଠାରେ ଆପଣ ୬.୭ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପାଇବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଆପଣ ଆୟକର ଛାଡ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ । ଆପଣ ଏଠାରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର
ଏହାର ୫ବର୍ଷର ଲକ୍-ଇନ୍ ଅବଧି ଅଛି । ଏଠାରେ ଆପଣ ୬.୮ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ରିଟର୍ନ ପାଇବେ । ଆପଣ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ତଥାପି, କିଛି ବ୍ୟତିକ୍ରମକୁ ହଟାଇ, ଆପଣ ୫ ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ହିଁ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ କରାଯାଇଥିବା ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆୟକର ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଟିକସ ଛାଡ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.