ଚାଲିଛି ଛଟେଇ ,ତିନିମାସରେ ବିଦାହେଲେଣି ୧୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ…

ବେଜିଂ: ଚାଇନାର ଇ-କମର୍ସ ଆଲିବାବା ଗ୍ରୁପ୍ ଗତ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଯାହା ସୂଚନା ମିଳିଛି ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ କ୍ଷତି ସହୁଛି ।ଜୁନ୍ ମାସରେ ନେଟ୍ ଆୟରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିବା ପରେ ଏହା ହେଇଛି । ସୂଚନାମୁତାବକ ଦେଶରେ ଧିରେ ଧିରେ ଅର୍ଥନୀତି ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ ।

ଇ-କମର୍ସ ଫାର୍ମ ଜୁନ୍ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ ୯,୨୪୧ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରି ଦେଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କମ୍ପାନୀ ଏହାର ସାମଗ୍ରିକ ହେଡକାଉଣ୍ଟକୁ ପ୍ରାୟ ୨୪୫,୭୦୦ କୁ ଛେଦନ କରିଛି।ଜୁନ୍ ତ୍ରୟ ମାସରେ ନେଟ୍ ଆୟରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୨.୭୪ ବିଲିୟନ ୟୁଆନ୍ (୩.୪ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍) ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ଅବଧିରେ ୪୫.୧୪ ବିଲିୟନ ୟୁଆନ୍ ଠାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଆଲିବାବା ୧୯୯୯ ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀ ୨୦୧୫ ରେ ଡାନିଏଲ୍ ଜାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସିଇଓ ଭାବରେ ବ୍ୟାଟନ୍ ପାସ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ତାଙ୍କୁ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରା ଯାଇଥିଲା।ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାଇରେ ଆଲିବାବା ହଂକଂରେ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ତାଲିକା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଡୁଆଲ୍ ତାଲିକା ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଯେ ଚାଇନାରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅପେକ୍ଷା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହଁନ୍ତି। ହଂକଂରେ ପ୍ରାଥମିକ ତାଲିକା ପାଇଁ ଆଲିବାବାଙ୍କ ଘୋଷଣା ସହିତ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାରେ ରଖିବମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆଲିବାବା ନ୍ୟୁୟର୍କ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଏବଂ ହଂକଂ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ପ୍ରଥମ ବୃହତ ଦ୍ବିତ-ପ୍ରାଥମିକ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ହେବ। ଏକ ନୂତନ ନିୟମର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଅଲ ଜଜିରା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଜାନୁଆରୀରେ, ହଂକଂ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍ (HKEX) ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଭୋଟ୍ ଅଧିକାର କିମ୍ବା ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ସୁଧ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ଅନୁମତି ଦେବ – ଯେଉଁଠାରେ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଏକ ଅଫଶୋର ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରେ ଯାହା ବିଦେଶୀ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ଷ୍ଟକ୍ରେ କିଣିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ।

ଆଲିବାବା ଏକଦା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଷ୍ଟକ୍ ନିବେଶକଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବେଜିଂ ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ କଟକଣା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଇ-କମର୍ସ ଜିଆଣ୍ଟ ଅଲିବାବ ଏହାର ଷ୍ଟକ୍ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାର ଦେଖି କମ୍ପାନୀକୁ ୨.୮ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଜୋରିମାନା ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସର୍ବସାଧାରଣ ଅଫର (ଆଇପିଓ) କୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.