fbpx

ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କଲା Apple କମ୍ପାନୀ, ୫୦ ହଜାର କୋଟି ପାଖାପାଖି ପହଁଚିଲା ଇନକମ

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଆପଲ୍ ଷ୍ଟୋର ଖୋଲାଗଲା, ସେତେବେଳେ ଆପଲ୍ ଭାରତର ବଡ ବଜାରରେ ଭଲ ଚାଲିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଆପଲ୍ ର କ୍ରେଜ୍ ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି। ଏହାକୁ ପୁଞ୍ଜି ଦେବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆପଲ୍ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ନିଜ ଷ୍ଟୋର ଖୋଲିଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଆହୁରି ଅନେକ ସହରରେ ଷ୍ଟୋର ଖୋଲିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଆପଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଆୟ ବାର୍ଷିକ ୪୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୪୯,୩୨୨ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି। ଏହି ଆକଳନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଟଫଲର ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଆପଲର ରୋଜଗାର ଏବଂ ବଜାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଆପଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଆୟ ଥିଲା ୩୩,୩୮୧ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୨୦୨୨-୨୩ ମସିହାରେ କମ୍ପାନୀର ଲାଭ ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨,୨୩୦ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଯେତେବେଳେ କି ଏହାର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ୨୦୨୧-୨୨ ରେ ଏହା ୧,୨୬୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୩ ବର୍ଷରେ ଆପଲ୍ ର ଆୟ ୪ ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଆପଲର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ଲାଭଦାୟକ ଚୁକ୍ତି। ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ଆପଲ୍ ଆଇଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରାୟ ୪୦ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ୩.୩୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ। କମ୍ପାନୀର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାରତରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବ। ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାକିରି ହେବ। କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ଆପଲ୍ ଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ଯେ, କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଏୟାରପୋଡ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ଲାପଟପ୍ ତିଆରି କରିବାର ପରିସ୍ଥିତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.