fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

ତୁମେ ତୁମର ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ଅନ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିପାରିବ କି? ଏହାକୁ ନେଇ କଣ ରହିଛି ରେଳର ନିୟମ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଭାରତୀୟ ରେଳ ହେଉଛି ଦେଶର ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍। ଏଥିରେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୩ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବୁକିଂ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ଟିକେଟ୍ ର ଉନ୍ନତ ବୁକିଂ ସତ୍ତ୍ୱେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଯାତ୍ରା ବାତିଲ ହୋଇଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜ ଟିକେଟ୍ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ କି? ଯଦି ହଁ ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ପଦ୍ଧତି କ’ଣ? ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ରେଳବାଇର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଯାତ୍ରା କୌଣସି କାରଣରୁ ବାତିଲ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ ପଠାଇ ପାରିବେ (ଭାରତୀୟ ରେଳ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନିୟମ) । ସର୍ବପ୍ରଥମେ ତୁମ ଟିକଟରୁ ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟ ବାହାର କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ରେଳବାଇର ସଂରକ୍ଷଣ କାଉଣ୍ଟରକୁ ଯାଇ ଏକ ଆବେଦନ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ସେହି ପ୍ରୟୋଗରେ, ତୁମର ଯାତ୍ରା ବାତିଲ ହେବାର କାରଣ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସହିତ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାକୁ ତୁମେ ତୁମ ସ୍ଥାନରେ ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛ।

ଏହି ଆବେଦନ ସହିତ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡର ଫଟୋ କପି କିମ୍ବା ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସଂଲଗ୍ନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଥା ହେଉଛି ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଦୁଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରୟୋଗ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ରେଳ ଟିକେଟ୍ (ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନିୟମ) ରେ ଆପଣଙ୍କ ନାମ କାଟିବା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଆପଣଙ୍କ ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅନୁରୋଧ ଦେଇପାରିବେ ।

ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ ସେହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସିଟ୍ ବୁକିଂ ଟିକେଟ୍ ଅଛି। ଯେଉଁମାନେ ଅପେକ୍ଷା ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦି ତୁମେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ପୁରଣ ନକରି ତୁମ ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଠାଉଛ, ତେବେ ତୁମକୁ ୧୦ ଗୁଣ ଟିକେଟ୍ ଜରିମାନା କରାଯାଇପାରେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆପଣଙ୍କୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଲଜ୍ଜାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ତେଣୁ, ଏପରି ବିପଦକୁ ଏଡ଼ାନ୍ତୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.