fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲା ଚୀନ, ଋଣ ଦେବ ୭୦କୋଟି ଡଲାର

BJD

ଇସଲାମାବାଦ: ପାକିସ୍ତାନକୁ ୭୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରର ଋଣ ମଞ୍ଜୁର କରିଛି। ଏହି ରାଶି ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପାକିସ୍ତାନର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ବୁଧବାର ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଇଶାକ୍ ଦାର୍ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ପାକିସ୍ତାନର ସଂସଦରେ ଜାତୀୟ ବିଧାନସଭାରେ ସହମତି ଭିତ୍ତିରେ ମନି ବିଲ୍ ପାସ୍ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଟିକସ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମନି ବିଲ୍ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠିର ବିଭିନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି ।

ଡାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ସମସ୍ତ ପଚାରିକତା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ପାକିସ୍ତାନ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ସେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଚାଇନା ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବୋର୍ଡ ୭୦୦ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଏହି ରାଶି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଚୀନର ସର୍ବାଧିକ ଋଣ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଋଣର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ କେବଳ ଚୀନର ଅଟେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ନୂତନ ଋଣ ଯୋଗୁଁ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ତେବେ କିଛି ଦିନ ପରେ ପୁଣିଥରେ ପାକିସ୍ତାନ ସାମ୍ନାରେ ଦେବାଳିଆ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବାକୁ ଆଉ ଏକ ଉପାୟ ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.