fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

‘ଖୁସି ନାହଁ ଯଦି ମନ ଭଲ ଲାଗିଲେ ଆସିବ ଅଫିସ୍‌’, ଏହି କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କଲା Unhappy Leave

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବେଳେ ବେଳେ ଅଫିସ୍ ନଯିବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ଦେହ ଖରାପ କଥା କହିଥାଆନ୍ତା । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଏକ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୱାର୍କ-ଲାଇଫ ବାଲାନ୍ସକୁ ସଠିକ କରିବା ଲାଗି ନୂଆ ପ୍ରକାରର ଛୁଟି ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଚୀନର ଏଜ ରିଟେଲ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ୟୁ ଡୋଗଲାଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ଲାଗି ସ୍ପେଶାଲ ଛୁଟି ଇଣ୍ଟ୍ରୋଡ୍ୟୁସ କରିଛନ୍ତି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନର ଖୁଚୁରା ଟାଇକୁନ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ-ଜୀବନ ସନ୍ତୁଳନକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଧାରଣା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଫାର୍ମରେ unhappy leave ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ କର୍ମଚାରୀ ଯଦି ଅଫିସକୁ ଆସିବା ଭଳି ଅନୁଭବ ନକରନ୍ତି ତେବେ ଛୁଟି ନେଇପାରିବେ। କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦ ଦିନର ଅତିରିକ୍ତ ଛୁଟି ନେଇପାରିବେ। ତାହା ମଧ୍ୟ ଜଣଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ। ଯଦି ସେ ଅଫିସକୁ ଆସିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ଛୁଟି ନେଇ ବିଶ୍ରାମ ନେଇପାରନ୍ତି।

ଏହି ଛୁଟି ବିଷୟରେ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ୟୁ ଡୋଙ୍ଗଲାଇ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଛୁଟି ନେବାକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ। ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏପରି ଏକ ସମୟ ଆସିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି। ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଆସ ନାହିଁ। ”

ଯେକୌଣସି ଅଫିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଛୁଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହି ଛୁଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କରିବା ଏବଂ ଚାପକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଛୁଟି କମ୍ପାନୀରେ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ଆଣିବା ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ଚାପ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଅତ୍ୟଧିକ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.