fbpx

ଧନ୍ୱନ୍ତରୀ ପର୍ବରେ ଯମ ନାମରେ କାହିଁକି ଜାଳନ୍ତି ଦୀପ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସଠିକ ବିଧି

AAKASH

ଧନତେରସ ୧୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୩ ରେ ଅଛି। ଭଗବାନ କୁବେର ଏବଂ ଧନ୍ୱନ୍ତରୀଙ୍କୁ ଏହି ଦିନରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏଥିସହ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଯମରାଜଙ୍କ ନାମରେ ଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହୁଏ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯମ ନାମରେ ଦୀପ ଜାଳିବାର କାରଣ କ’ଣ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଧନତେରସରେ ଯମ ନାମରେ କାହିଁକି ଦୀପ ଜଳାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ସଠିକ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ଦିଗ କ’ଣ? ଧନତେରସ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ଯମରାଜଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହୁଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଦୀପ ଦାନ କରି ଭଗବାନ ଯମଦେବ ଖୁସି ହୋଇ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି।

କାର୍ତ୍ତିକ କୃଷ୍ଣ ତ୍ରୟୋଦଶୀର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଆରମ୍ଭ – ୧୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୩, ୧୨.୩୫ ଅପରାହ୍ନ କାର୍ତ୍ତିକ କୃଷ୍ଣ ତ୍ରୟୋଦଶୀର ତାରିଖ ସମାପ୍ତ – ୧୧ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୩, ୦୧.୫୭ ଅପରାହ୍ନ।

ଯମ ଦୀପାବଳି ଜାଳିବାର ସମୟ – ଅପରାହ୍ନ ୦୫.୩୦ – ଅପରାହ୍ନ ୦୬.୪୯
ସମୟ – ୧ ଘଣ୍ଟା ୧୯ ମିନିଟ୍।

ଧନତେରସ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ଘର ବାହାରେ ୧୩ ଟି ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ରଖନ୍ତୁ। ଚାରୋଟି ମାଟିକୁ ଏକ ପୁରୁଣା ମାଟି ଦୀପରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସୋରିଷ ତେଲରେ ଆଲୋକିତ କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦୀପକୁ ଘର ଆଡକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ଜଳାନ୍ତୁ।
କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ରାଜ୍ୟରେ ହେମ ନାମକ ଜଣେ ରାଜା ଥିଲେ, ଭଗବାନଙ୍କ କୃପାରୁ ସେ ଏକ ପୁତ୍ର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ପୁଅର ରାଶିଫଳରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ବିବାହର ଚାରି ଦିନ ପରେ ରାଜକୁମାର ମରିବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜା ତାଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଇଲେ ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ଝିଅର ଛାୟା ତାଙ୍କ ଉପରେ ପଡିପାରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ସେ ଜଣେ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଯମରାଜଙ୍କ ଦୂତମାନେ ରାଜକୁମାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲେ।

ରାଜକୁମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶୋକ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଅଯଥା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦୂତମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଦୂତମାନେ ଏହି ସବୁ କଥା ଯମରାଜଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଧନତେରସ ଦିନ ଦୀପ ଜାଳୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ତ୍ରୟୋଦଶୀରେ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଯମ ନାମରେ ଦୀପ ଜାଳିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.