fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଚାକିରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ଏହିଦିନ ଆସିବ ସୁଧ ଟଙ୍କା, ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଲେ ସୂଚନା!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ EPFO ​​ର ସୁଧକୁ ଅପେକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସୁଧ ଟଙ୍କା (epfo ସୁଧ ୨୦୨୧-୨୨) ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିନାହାଁନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି । ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସୁଧ (epfo ସୁଧ) କେବଳ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ମାସରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ EPFO ​​ର CBT ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ୮.୧ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଗତ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ ହାର ଅଟେ ।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ EPFO ​​୧୪.୯୩ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ସଦସ୍ୟ ଯୋଡିଛି । ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମାନ ଅବଧି ତୁଳନାରେ ଏହା ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବୋଲି ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। EPFO ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪.୯୩ ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ମାସ ତୁଳନାରେ ୩୨,୬୩୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେବେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ନିଗମ (ESIC) ର ବେତନ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ, ୧୮.୦୩ ଲକ୍ଷ ନୂତନ କର୍ମଚାରୀ ESIC ସହିତ ଜଡିତ ।

ଯଦି ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ତୁଳନାରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ESI ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦାନ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪.୫୨ ଲକ୍ଷ ଅଧିକ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ EPFO ​ଦ୍ୱାରା ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ୧୪.୯୩ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮.୦୨ ଲକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ଆସିଛନ୍ତି।

ସର୍ବାଧିକ ୨.୩୯ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ସଦସ୍ୟ ୧୮ ରୁ ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି । ୨୨ ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗରେ ୨.୦୮ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ସଦସ୍ୟ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ମୋଟ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୫.୬୪ ପ୍ରତିଶତ ୧୮ ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.