fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ଅଜଣା ରୋଗର ତାଣ୍ଡବ: ୮ ମୃତ,୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ କ୍ୱାରେନଣ୍ଟାଇନରେ ଭର୍ତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:କରୋନା ମହାମାରୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଥିବା ବେଳେ , ଏବେ ଆଉ ଏକ ରୋଗ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ବଢେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଜ୍ଞାତ ରୋଗ ବିଷୟରେ କାହାରିକୁ ଏଯାବତ କିଛି ସୂଚନା ମିଳିପାରିନାହିଁ । ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ଛୋଟ ଦେଶ ‘ଇକ୍ୱାଟୋରିଆଲ୍ ଗୁଇନିଆ’ରେ ଏହି ନୂତନ ଅଜ୍ଞାତ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହେଇଛି । ଇକ୍ୟୁଟୋରିଆଲ୍ ଗୁଇନିଆରେ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ରୋଗ ହେତୁ ହେମୋରାଜିକ୍ ଜ୍ୱରରେ ଅତି କମରେ ଆଠ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଗିନି ନିଜ ଦେଶରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଵରେନଣ୍ଟିନ୍ କରିଛି।

ଏହାସହ କ୍ୱାରେନଣ୍ଟାଇନ ଲୋକମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଗୁଇନିଆର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିତୋହୋ ଓଣ୍ଡୋ ଅୟାକବା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରଥମେ ୭ ଫେବୃଆରୀରେ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ଗୁଇନିଆ ସରକାର ଏହାର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଗାବନକୁ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ନମୁନା ପଠାଇଛନ୍ତି।
ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିଛି ସେହି ଗ୍ରାମ ତଥା ଆଖପାଖରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ୱାରେନଣ୍ଟାଇନ କରାଯାଇଛି। ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ହେମୋରାଜିକ୍ ଜ୍ୱର ରୋଗ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିତୋହୋ ଓଣ୍ଡୋ ଅୟାକବା ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରୁଏଟର୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଲାସା କିମ୍ବା ଇବୋଲା ପରି ହେମୋରାଜିକ୍ ଜ୍ୱରକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ। ଯେତେବେଳେ କି, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ଅଜ୍ଞାତ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ମାତ୍ରେ ଇକ୍ୟୁଟୋରିଆଲ୍ ଗୁଇନାର ପଡୋଶୀ ଦେଶ କାମେରୁନ୍ ଏହାର ସୀମାକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି।

ଏହି ରୋଗର ବୃଦ୍ଧି ଯେପରି ନହୁଏ ତାହା ପାଇଁ କାମେରୁନ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ବୋଲି କାମେରୁନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାଲାଚି ମନୋଦା କହିଛନ୍ତି। ମନୋଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ତଥା ଆଟଲାଣ୍ଟା ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ ବିଭାଗର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଏହି ରୋଗ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଛି। କାମେରୁନିଆର ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଜଣା ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ନାକ, ଜ୍ୱର ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେଉଛି, ଯାହାକି କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟାଇଥାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.